Woda i ścieki w Mielcu pójdą w górę

Marek Bąbała, prezesa MPGK Mielec: - W gronie polskich miast o podobnej wielkości co Mielec cena wody i ścieków plasuje nas w połowie stawki, przy czym my mamy za sobą realizację inwestycji wartej ok. 24 mln euro. Fot. Autor

MIELEC. Trzyosobowa mielecka rodzina w skali roku zapłaci średnio więcej o 22 zł i 27 gr.

W przyszłym roku mielczanie zapłacą więcej za dostawę wody i odbiór ścieków. Dla trzyosobowej rodziny oznaczać to będzie podwyżkę o 22 zł i 27 gr. w skali roku.  Na czwartkowej (29 ub. m.) sesji zgodziła się na to Rada Miasta, choć jej decyzja nie była jednomyślna. Przeciwko było sześcioro radnych PiS, natomiast od głosu wstrzymało się dwoje reprezentantów “Forum Wyborczego Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej”.

Marek Bąbała, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Mielcu tłumaczył, że na podwyżkę taryf wpływ ma wiele czynników, m.in. wzrost: wynagrodzeń, cen towarów i usług, podatków, a także spłata przez MPGK odsetek od zaciągniętych pożyczek.

Efekt? Od nowego roku cena metra sześciennego wody wzrośnie z 3,4 zł do 3,51 zł, a odbioru ścieków z 5,15 zł do 5,25 zł brutto. “Podskoczy” też tzw. opłata abonamentowa, czyli należność za odczyt i rozliczenie (przeważnie sześć razy w roku): za wodę z 4,1 zł do 4,18 zł, a w przypadku ścieków z 4,81 zł do 4,9 zł. W sumie to podwyżka z 8,91 zł do 9,08 zł brutto.

A jak to dotknie przeciętną, mielecką rodzinę? Zużycie wody i ścieków na osobę, na podstawie danych z 2011 r., wynosi 2,86 m sześc. na miesiąc. Wychodzi więc z tego, że skutki wzrostu cen wody i ścieków dla trzyosobowej rodziny wyniosą 22,27 zł brutto (1,85 zł na miesiąc). MPGK planuje, że w przyszłym roku “sprzeda” w mieście ok. 2,53 mln m sześc. wody i ok. 2,43 mln ścieków. Założony zysk z tego tytułu dla tej spółki to ok. 182,5 tys. zł.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o