Wojewoda mieszka w uroczej podkrasiczyńskiej wiosce

- Niech ludzie Bóg wie czego nie oczekują dlatego, że pani wojewoda w naszej wsi mieszka - mówi sołtys Chołowiec, Henryk Szuban. - Ona się o całe Podkarpacie musi troszczyć, a pracy ma dość. W domu powinna odpoczywać - dodaje.

 CHOŁOWICE, w gminie Krasiczyn. – A mieszka u nas pani wojewoda, mieszka – potakują mieszkańcy wsi. – Nie pierwszy to wojewoda w naszej okolicy – przypominają.

Chołowice to urocza, maleńka wioska w gminie Krasiczyn. Ludzi tu raptem żyje z pięćdziesięciu, rodzin piętnaście. – Cieszę się bardzo, że zamieszkała u nas pani wojewoda z córeczką – mówi sołtys wsi, Henryk Szuban. – Dlaczego? Bo w naszej wsi ludzi mało, a tak stan ludności się powiększył i to o dwie osoby – uśmiecha się. – A pani Małgorzata to bardzo miła kobieta! W kościele się spotykamy, na mszy o 8.30, co niedziela – opowiada Szuban. – Wojewodą jest i to taką młodą, a nosa nie zadziera, tylko z każdym po ludzku porozmawia – dodaje, mówiąc o  Małgorzacie Chomycz- Śmigielskiej, wojewodzie podkarpackiej, która od niedawna mieszka w Chołowicach, skąd pochodzi jej mąż, Janusz Śmigielski.

Wojewoda Małgorzata Chomycz- Śmigielska nie chciała z nami rozmawiać na temat swej przeprowadzki do podkrasiczyńskich Chołowic.Pani wojewoda chętnie porozmawia o swej pracy z mediami – powiedziała jej rzeczniczka, Małgorzata Oczóś. – Poza tym prosi o uszanowanie jej prywatności – dodała. Szkoda, że nie udało nam się bezpośrednio zapytać pani wojewody o jej wrażenia z pierwszych miesięcy mieszkania w Chołowicach. Bo o żadne inne prywatne szczegóły z osobistego życia pytać nie mieliśmy zamiaru. Tym dziwniejsza wydaje nam się prośba o uszanowanie prywatności, że na swoim profilu na popularnym portalu społecznościowym Małgorzata Chomycz-Śmigielska  podała informacje o swym niedawnym zamążpójściu oraz wkleiła kilka ślubnych fotografii. Wydawało nam się zatem, że ślub i przeprowadzka do powiatu przemyskiego sympatycznej pani wojewody, to nie aż taka tajemnica…Dla nas żadna – mówi mieszkaniec Chołowiec z uśmiechem. – Pani wojewoda jakoś tak z końcem zeszłego roku tu zamieszkała – opowiada. – No, wtedy to już się stało jasne, że będą z Januszem Śmigielskim rodziną – uśmiecha się życzliwie. – Wcześniej, jak tu przyjeżdżała, to na początku na oficjalne uroczystości. Na takich ją w każdym razie widywałem – dodaje.

Wykształcona, otwarta i skromna

O Małgorzacie Chomycz-Śmigielskiej wiadomo, że jest miła i bardzo wykształcona. Urodziła się  w 1978 roku. Pochodzi z okolic Baligrodu. Ukończyła Wydział Nauk Humanistycznych na lubelskim KUL-u. Zna kilka języków obcych, pasjonuje się literaturą starogrecką. Pracowała jako konsultant ds. środków pomocowych z UE w instytucji samorządowej, była tłumaczem podczas seminariów międzynarodowych we Włoszech, Francji i Irlandii a także wykładowcą języka łacińskiego. Dwanaście lat temu została dyrektorem Regionalnego Biura Platformy Obywatelskiej w Rzeszowie. Rok później została wicewojewodą. W grudniu 2010 roku, po rezygnacji Mirosława Karapyty, została wojewodą. Funkcję tę pełniła do wyborów parlamentarnych w 2011 roku, w których zdobyła mandat posłanki z listy PO. Zrezygnowała jednak z Warszawy i Wiejskiej na rzecz Podkarpacia. W grudniu zeszłego roku premier Tusk powołał ją ponownie na stanowisko wojewody podkarpackiego.

Połączyła ich troska o zabytki?

Jak chołowicka wieść niesie, w grudniu miała też zamieszkać w podkrasiczyńskiej wiosce, u narzeczonego wówczas jeszcze, Janusza. O ile Małgorzata Chomycz- Śmigielska nigdy nie ukrywała, że jest szczęśliwą mamą uroczej córki, o  bliskich mężczyznach w jej życiu nie było nic wiadomo. – Przyznam, że ja nic o tym, że pani wojewoda bywa tu nie tylko dla ochrony zabytków, ale także z miłości, nie wiedziałem – mówi sołtys Chołowiec, Henryk Szuban. – Pierwszy raz zetknąłem się z panią wojewodą, jakoś tak na jesieni zeszłego roku, jak tę cerkiewkę zabytkową z Kupnej do Gotkowa na Mazurach przenoszono – relacjonuje. – Ale wtedy to dużo ważnych ludzi było tutaj – dodaje. – A że Janusz Śmigielski społecznie działa na rzecz zabytków, to każdy u nas we wsi i nie tylko tu, wie – podkreśla sołtys. Innym więcej się przypomina wizyt pani Małgorzaty Chomycz- Śmigielskiej w Chołowicach. – Bywała tu latem – opowiada mieszkaniec wioski. – Widziałem jak siano pomagała zwozić Januszowi – zdradza. – Fajna z niej dziewczyna: ładna, miła i wielkiej pani z siebie nie robi, choć taka wykształcona – chwali wojewodę za wdzięk i bezpretensjonalność. – A Janusz też chłopak dobry, wszyscy go tu znamy, szanujemy – podkreśla. – Niech im się wiedze jak najlepiej! – sąsiedzi nie kryją sympatii dla męża wojewody i jej samej.

Teren „wojewodami stojący”

Sołtys Henryk Szuban trochę się śmieje z całego tego zamieszania wokół jego wsi w związku z przeprowadzką tu wojewody, ale zadowolony jest. – Pewnie, że to miło, że pani wojewoda teraz „nasza” – uśmiecha się. – Ale ja powtarzam wszystkim, żeby nie oczekiwali Bóg wie czego dlatego, że tu mieszka. Jakby to wyglądało, jakby wojewoda dbała tylko o teren, gdzie sama żyje? – pyta. – Toż ona się o całe Podkarpacie troszczyć musi – dodaje sołtys. – A pewnie – potakuje sąsiad sołtysa. – A tak po prawdzie, to my taki jesteśmy teren „wojewódzki” – mówi tajemniczo. – Co to znaczy? Ano to, że pani Małgosia, to drugi wojewoda w naszej okolicy. Tak, tak – zapewnia. – Przecież z wioski tuż obok, z Kupnej, pochodzi i dalej tam mieszka ostatni wojewoda przemyski, Staszek Bajda – wyjaśnia mieszkaniec Chołowiec. – A poza tym, to u nas światowe towarzystwo w ogóle – uśmiecha się. – O, Grzegorz Lato niedawno u nas ziemię kupił. W ogóle to dużo ludzi z wielkich i małych miast chce się tu budować – mówi. – Bo tu taka cisza, spokój i zgoda między ludźmi. A serdeczność i zgoda sąsiedzka, to zawsze najważniejsze. Czy to wojewodą się jest, czy sołtysem, czy zwykłym rolnikiem – dodaje z pewnością w głosie.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Baba
Baba
5 lat temu

W praniu wychodzi, że ludzi o gorszym statyusie spolecznym i niewiele od siebie starszych, uważa nie za zabytki nawet, a za ruiny.

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

Melon – to żydokomuna prosto z wioski. Prawie z Baligrodu.. :D hahaha ;)

mecenas
mecenas
7 lat temu
Reply to  Mariusz

dobre a ja bym się bardziej skłaniał że ukrainiec tam co drugi !!!!!!

melon
melon
8 lat temu

z PO i chodzi do kościoła, ciekawe, coś tu śmierdzi…

lesław
lesław
8 lat temu

Lato i Chomycz godne siebie postaci !