Wojna o upamiętnienie Smoleńska

Katastrofa Smoleńska podzieliła Polskę, czy podzieli Kolbuszową? Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Nie rondo, a most upamiętni ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Fiaskiem zakończyła się próba nazwania imieniem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 875. W Radzie Miejskiej wygrała opcja Stanisława Mazana (choć pewnie dla wielu, to nie działacz PSL, a… Rysiek z “Klanu” będzie patronem tego ronda). Tabliczka z napisem “im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej jednak znajdzie swoje miejsce w Kolbuszowej. Decyzją radnych, zobaczymy ją na moście.

Przypomnijmy, że pod wnioskiem o nadanie, słynnemu w całej Polsce, rondu imienia “Ofiar Katastrofy Smoleńskiej” podpisały się najważniejsze osoby w mieście, w tym: burmistrz Jan Zuba wraz z zastępcą, starosta Józef Kardyś i poseł PiS Zbigniew Chmielowiec.

Starosta: – To szyderstwo, które nas ośmiesza

Pojawiły się też inne propozycje. W końcu ktoś nie wytrzymał i postawił tam tabliczkę z napisem “Rondo im. Ryśka z Klanu”. – Nie wiem kto jest żartownisiem, ale jestem pewien, że to pstryczek w nos dla wnioskodawców ronda im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – mówił kolbuszowski radny Dorian Pik. Tablica z “Ryśkiem z Klanu” i słowa radnego, cytowane były przez media w Polsce, wywołały wielkie oburzenie wśród władz Kolbuszowej i powiatu.

- Przerażające było to, że ci młodzi, którzy powinni się uczyć pamięci o tych, co zginęli pod Smoleńskiem, wypowiadają się ironicznie i ośmieszają nas – oświadczył starosta Józef Kardyś. – Tam zginęli ludzie w drodze do Katynia, a wszyscy wiemy, co to miejsce oznacza. Dlatego każde szyderstwo, które pojawia się w prasie, jest nie na miejscu. My na pewno nie będziemy brać udziału w tym paszkwilu, który przetacza się przez media – dodał.

Fryc ogłosił wynik głosowania przed… głosowaniem

Mimo że większość radnych miejskich zdecydowała o nadaniu rondu imienia St. Mazana, a nie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, zwolennicy tej drugiej opcji nie złożyli broni i zawnioskowali, aby proponowaną przez nich nazwę nosił most na Nilu. – Chodzi o to, aby w jakiś sposób zamknąć temat naszej negatywnej popularności na arenie kraju. Bo przyklejano nam różne, mało ciekawe nazwy – wyjaśniał Krzysztof Wilk, wiceszef Rady Miejskiej.

Większość radnych przystała na tę propozycję. Decydujący okazał się głos Józefa Fryca, lidera większościowej opozycji w Radzie Miejskiej. – Możemy sprzeczać się brzydko i niektóre rzeczy starać sobie udowadniać, ale utaj rację musimy mieć wszyscy. Ludziom, którzy tam zginęli należy się cześć. Stąd uchwała o patronacie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zostanie przyjęta – zapowiedział radny Fryc tuż przed głosowaniem. I w istocie – tak się stało.

***   

Od co najmniej dwóch lat spór o Smoleńsk paraliżuje debatę publiczną w naszym kraju. Nie rozmawiamy o potrzebie radykalnych reform: systemu emerytalnego, służby zdrowia, czy polityki prorodzinnej. Za to dyskutujemy o zamachu i innych tego typu historiach. Niestety “Smoleńsk” stał się również tematem dyskusji w samorządach, które winny się zająć: budową dróg i kanalizacji oraz wspieraniem nowych miejsc pracy.     

Paweł Galek

do “Wojna o upamiętnienie Smoleńska”

  1. Stefan

    Tak oni nasze problemy i to, że trzeba coś dla społeczności pożytecznego, bo za to dostają pieniądze maja daleko w poważaniu. Najważniejsze jest okładanie się trumnami ze Smoleńska, marsze z pochodniami, akademie ku czci i pamięci. Tylko nie zauważyli, że pospólstwo zmądrzało i ma w du… ich przedstawienia czego znaczącym wyrazem jest nazwanie tego ronda bardzej zasłuzonym bohaterem – Ryśkiem z Klanu. Uważam, ze pozostawienie tej nazwy przyniosło by Kolbuszowej większy rozgłos i zainteresowanie niż budowanie mostu, aby coś mozna było nazwać jak każe Jarek.

  2. kobi

    Widać, że samorządy podobnie jak i rząd nie mają większych problemów tylko zajmują się katastrofą smoleńską. Nazwać sklep, rondo, most, ulicę im. ofiar katastrofy albo zbierać podpisy za budową pomnika Lecha. Kiedy ludzie otworzą sobie oczy i powiedzą dość. To jest wielka farsa a nie samorządność.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.