Wójt Raniżowa nie płaci nauczycielom

Czy wójt Daniel Fila naruszył prawa pracowników podległych mu szkół? Fot. Autor

RANIŻÓW. Związek Nauczycielstwa Polskiego bierze w obronę raniżowskich pedagogów.

Do wójta Daniela Fili wpłynęło pismo władz Związku Nauczycielstwa Polskiego z zapytaniem o termin wyrównania zaległości wobec pracowników oświaty. Zdaniem ZNP, wójt nie płaci nauczycielom dodatków uzupełniających za ub. r., a także świadczeń wakacyjnych i z funduszu socjalnego. Dodajmy, że wcześniejsze niepłacenie przez wójta Filę ustawowych kwot pedagogom wzięła pod lupę Prokuratura Rejonowa w Kolbuszowej.

W piśmie do wójta Daniela Fili Jacek Wiącek z raniżowskiego oddziału ZNP zwrócił się z prośbą o ustalenie terminu spotkania w celu przedyskutowania sytuacji oświaty na terenie gminy i planowanej reorganizacji systemu szkół. Zwrócił się też z pytaniem o termin wyrównania zaległości wobec pracowników oświaty w gminie Raniżów. Chodzi o dodatek uzupełniający za 2011 rok, a także świadczenia: wakacyjne i z funduszu socjalnego.

Spotkania ZNM z wójtem jednak nie było. Zdaniem Fili, z winy związkowców. – Jeśli ktoś się umawia, to w dobrym tonie jest dotrzymać terminów – tłumaczył wójt na ostatniej sesji Rady Gminy, odnosząc się także do zarzutów ZNP, dotyczących zaległości wobec raniżowskich nauczycieli. – Jeśli chodzi o dodatki, to nie licząc wyrównawczego za ub. r., wszystkie są uregulowane – zapewniał wójt Fila.

Przypomnijmy, że około trzy miesiące temu do kolbuszowskiej prokuratury wpłynął anonim, w którym Daniel Fila jest oskarżany o opóźnianie w przekazywaniu ustawowych kwot nauczycielom, m.in.: trzynastek, dodatków wyrównawczych i motywacyjnych oraz składek ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego. Śledczy badają również wątki, związane z tzw. aferą podsłuchową. Chodzi o “słynną pluskwę”, którą wójt zakupił i zainstalował w urzędzie.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
galicjok Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
galicjok
Gość
galicjok

Z proznego to i Salomon nie naleje.
Nie ma kasy i po krzyku. Co to wojt ma mennice w domu ?