Wójt Raniżowa pod lupą prokuratorów

Czy wójt Daniel Fila naruszał prawa pracowników podległych mu szkół? Fot. Autor

RANIŻÓW, KOLBUSZOWA. Afery podsłuchowej część dalsza. Tym razem Daniel Fila oskarżany jest o naruszanie praw pracowników.

Do Prokuratury Rejonowej w Kolbuszowej wpłynął anonim, opisujący naruszanie praw pracowników podległych Urzędowi Gminy w Raniżowie. Śledczy badają także sprawę “słynnej” pluskwy podsłuchowej, którą wójt zakupił i zainstalował w urzędzie. Nieprawidłowości w raniżowskim urzędzie znalazła też Regionalna Izba Obrachunkowa. Wójtowi może grozić nawet dwa lata więzienia.

Kolbuszowscy prokuratorzy chcą przede wszystkim określić, czy opisana w donosie sytuacja jest zgodna prawdą. Jeśli tak, to sytuacja wójta Daniela Fili może być niewesoła.

Wójt opóźniał wypłatę ustawowych pieniędzy?
W anonimowym piśmie jest on oskarżany o opóźnianie w przekazywaniu ustawowych kwot nauczycielom, m.in.: trzynastek, dodatków wyrównawczych i motywacyjnych oraz składek ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego. Śledczy badają również wątki, związane z tzw. aferą podsłuchową. Chodzi o “słynną pluskwę”, którą wójt zakupił i zainstalował w urzędzie.

Znaleziono ją w kwietniu b.r. na szafie Referatu Podatkowego. Sprawa ujrzała światło dzienne w piątek (10 bm.). A to za sprawą grupy mieszkańców gminy Raniżów, którzy odwiedzili rzeszowskie redakcje, przynosząc: fakturę zakupu urządzenia i jego zdjęcie.

Nieprawidłowości w oprowadzaniu składek?
Na tym nie koniec, bo nieprawidłowości w raniżowskim urzędzie znalazła też rzeszowska RIO. – Chodzi o naruszenie praw pracowniczych, w tym instalację urządzenia podsłuchowego, oraz nieprawidłowości w odprowadzaniu składek – precyzował asp. sztab. Mariusz Żelazo z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Wójt Daniel Fila nie ma wątpliwości, że za tymi wszystkim sprawami stoją przeciwnicy cięć w gminnej oświacie.

Grożą mu nawet dwa lata więzienia
– Nie chcę nikogo oskarżać, bo po sądach nigdy nie chodziłem i obym nigdy nie musiał tego robić – mówił nam wójt. – Proszę mi wierzyć, ja nie jestem przywiązany do stołka. O reorganizacji naszego systemu oświaty mówiłem na długo przed tym, zanim zostałem wójtem – dodał Daniel Fila. Jeśli informacje zawarte w donosie do prokuratury okażą się prawdziwe, to wójtowi za naruszanie praw pracowniczych mogą grozić nawet dwa lata więzienia.

***
Daniel Fila jest najmłodszym wójtem w powiecie. Być może przez ów brak doświadczenia sadzi błąd za błędem. No, bo nie dość, że zainstalował w swoim urzędzie “pluskwę”, co jest dla mnie jakimś kosmosem, to jeszcze prowadzi niezrozumiałą wojnę z nauczycielami. Notabene, sam z wykształcenia jest nauczycielem historii. Bo to, że ciąć w oświacie musi jest dla mnie oczywiste, tylko, dlaczego akurat takimi metodami?

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szatniarz od Bareji
szatniarz od Bareji
11 miesięcy temu

A futra nie ma i co mi pan zrobi ?

totek
totek
8 lat temu

oj chyba fila dostanie po buzi.. od niezadowolonych ludzi za likwidcje w oświacie

roman
roman
8 lat temu

obciąłbym jaja wujowi

AntyResovia
AntyResovia
8 lat temu

Trzyma z Pikiem liderem Le Moor z Kolbuszowej

szpieg
szpieg
8 lat temu

Do paki takich kolesi. Wstyd tylko przynosza.
Brak szacunku, brak zaufania. Kto go w ogole wybral?

reset
reset
8 lat temu

i on jest związany z PiSem? pracował dla posła z PiSu !!??

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  reset

reset pomyliłeś adres – LIS płaci za takie tajne info , GW też się ucieszy ??

aaa
aaa
8 lat temu
Reply to  reset

jest nawet członkiem zarządu PIS w okręgu Rzeszowskim..

norka
norka
8 lat temu
Reply to  reset

pracował w biurze posła chmielowca w kolbuszowej

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no pan wójt chciał mieć baczenie na wszystko nie – dzisiaj wszyscy wszystkich śledzą / ulice/dworce/lotniska/porty/ bazy wojskowe itp, no to jak jednym wolno a panu wójtowi to nie wolno – pilnował aby może terrorysta nie zainstalował ” bum ” – w urzędzie – czyli dbał o bezpieczeństwo – a teraz go mają posadzić – no nie !

Kuba
Kuba
8 lat temu

No tak!
Jeszcze dojdzie do tego, że nauczycieli mianowanych zatrudniał na czas określony wbrew przepisom KN

norka
norka
8 lat temu
Reply to  Kuba

i ujawnienie listy płac nauczycieli z Mazurów…