Wójt Raniżowa popełnił przestępstwo?

To na tej szafie w raniżowskim urzędzie znaleziono “słynną” pluskwę. Fot. Autor

RANIŻÓW. Podsłuchując urzędników, sołtysów i petentów, wójt złamał Konstytucję RP, Kodeks Pracy i popełnił przestępstwo, ścigane z urzędu – uważa Kazimierz Mikołajczyk.

Do Prokuratury Rejonowej w Kolbuszowej wpłynęło pismo, zawiadamiające o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wójta Daniela Filę. Chodzi o głośną sprawę podsłuchów w Urzędzie Gminy Raniżów. Autor zawiadomienia, Kazimierz Mikołajczyk, sołtys Staniszewskiego, uważa, że wójt Fila, podsłuchując urzędników i petentów, złamał Konstytucję RP i Kodeks Pracy, a także popełnił przestępstwo, ścigane z urzędu.

Sprawa dotyczy “słynnej” pluskwy, którą wójt Daniel Fila zakupił i zainstalował w urzędzie. Znaleziono ją na szafie Referatu Podatkowego, podczas podlewania kwiatków.

Będzie postępowanie dyscyplinarne?
Spore nieprawidłowości w raniżowskim urzędzie znalazła również Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie. Chodzi o naruszenie praw pracowniczych, w tym instalację urządzenia podsłuchowego, oraz nieprawidłowości w oprowadzaniu składek. Postępowanie w tej sprawie prowadzi zarówno policja, jak i prokuratura.

Ale na tym nie koniec. Bo skargę na wójta do przewodniczącego Rady Gminy, Jana Rzeszutka w sprawie podsłuchów złożył Stanisław Mikołajczyk, sołtys Staniszewskiego, wnosząc o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Fili. – Wójt w celu uzyskania informacji, do których nie jest uprawniony, podsłuchiwał pracowników Urzędu Gminy, sołtysów i petentów, bez ich wiedzy i zgody – uzasadnia swoją skargę Mikołajczyk.

“Wójt naruszał godność osobistą urzędników”
- Tym samym wójt Fila miał dostęp do informacji dla niego nie przeznaczonych, pochodzących nie tylko od urzędników. O umieszczeniu podsłuchu nikt nie posiadał żadnej wiedzy. Powyższe działania wójta wypełniają znamiona czynu zabronionego, określonego w artykule 267 kodeksu karnego. Wójt podsłuchując pracowników bez ich zgody i wiedzy, złośliwie i uporczywie przez kilka miesięcy naruszał ich godność osobistą – dodaje sołtys.

Mikołajczyk zaznacza, że “Rada Gminy, jako instytucja samorządowa, powinna niezwłocznie zawiadomić organy ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu”. Co na to szef Rady? – W związku z tym, że w tej sprawie toczy się już postępowanie, prowadzone zarówno przez policję, jak i prokuraturę na tą chwilę trudno im zgłaszać coś, o czym wiedzą – tłumaczył Rzeszutek. Mikołajczyk, nie czekając na władze samorządowe, osobiście powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wójta Filę.

***
Kazimierz Mikołajczyk formułuje jednoznaczne osądy. Może ma rację, a może nie. Bo wciąż nie wiadomo, czy “wójtowa pluskwa” była podsłuchem, atrapą, czy może czymś zupełnie innym. Tą niepewność potęguje sam wójt, który milczy niczym grób…  

Paweł Galek

do “Wójt Raniżowa popełnił przestępstwo?”

 1. jaś

  nie zabrali ja widzePana Kaizka Mikoajcyzjka jak jeżdzi autem.. daniel pozdrowienia dla mamusi ;-)

 2. on

  Prawda że Panu Mikołajczykowi zabrali prawko po pijaku????? Tak ćwierkają wróbelki!!!!

 3. listek

  pażerny nie tak jak Pan Fila. Pan fila zarabia ok 7 tys zł a Pan Mikołajczyk może 500 zł, ….

 4. xxx

  Każdy kto zna Kazia Mikołajczyka to wie że on pazerny na kase a że źródło w gminie wyschło to się teraz mści.

 5. jaś

  Panie wójcie Fila prosze sie nie pograżac oddac włdze w ranizowie bardziej odpowiedzialne rece.

 6. Adam

  ma przesrane ten wójt – wsadzą gościa i na tym sie skończy, będzie po zawodach, Może w końcu ludzie odetchną w tej dziwnej gminie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.