Wójt Raniżowa: – Zgadzam się z zarzutami RIO

- Wkrótce pożegnam się ze stanowiskiem - na przedświątecznej sesji Rady Gminy Raniżów oświadczył wójt Daniel Fila (31 l.). Fot. Autor
– Wkrótce pożegnam się ze stanowiskiem – na przedświątecznej sesji Rady Gminy Raniżów oświadczył wójt Daniel Fila (31 l.). Fot. Autor

RANIŻÓW. – Jest mi przykro. Odejdę – mówi Daniel Fila.

Wójt Daniel Fila (31 l.), który w ostatnim czasie stał się „bohaterem” różnego rodzaju afer, oświadczył, że w niedługim czasie przestanie być włodarzem Raniżowa. Swoją dymisję przedstawił na przedświątecznej (23.12.) sesji Rady Gminy. Wszystko wskazuje na to, że deklaracja wójta jest efektem nieprawidłowości na niespotykaną dotąd skalę, jakie podczas kontroli urzędu ujawniła Regionalna Izba Obrachunkowa.

Pokontrolny protokół RIO nie pozostawia złudzeń: Urząd Gminy w Raniżowie nie jest miejscem, gdzie wszystko odbywa się zgodnie z przepisami prawa, delikatnie mówiąc.

Sprawa w rzeszowskiej prokuraturze
Na jaw wychodzą „lewe” umowy ze znajomymi wójta Daniela Fili (31 l.) na kilkadziesiąt tysięcy złotych i inwestycje, których nigdy nie było, typu modernizacja dróg do pól w Raniżowie. „Ciekawostką” jest walka gminy z alkoholizmem za pomocą… kupna kieliszków.

Można by tak wymieniać… Nie dziwi więc fakt, że w tej właśnie sprawie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez Prokuraturę Apelacyjną w Rzeszowie. – Z poprzednią panią skarbnik byliśmy tam z własnej woli na pewnego rodzaju konsultacjach w sprawie wcześniejszego złożenia przez nas wyjaśnień – mówił wójt na ostatniej sesji rady. – Sprawa jest w toku i z moich informacji wynika, że w najbliższym czasie zostanie ona zakończona.

Wójt Fila: – Odejdę, ale jeszcze nie teraz
– Ze swej strony chciałbym przeprosić wszystkich za tę sytuację i poinformować, że zgadzam się ze wszystkimi uwagami RIO – oświadczył Fila. – Gdybym się nie zgadzał, to bym nie podpisywał jej protokołu. Jest mi przykro i nie chciałbym już więcej się do tego szczegółowo odnosić, zwłaszcza że wyjaśnienia składamy przed stosownymi organami.

– W niedługim czasie pożegnam się ze stanowiskiem wójta i jest to konsekwencja moich działań – zadeklarował wójt. – Przymierzałem się do rezygnacji od pewnego czasu, jednak po konsultacji prawnej zdecydowałem z tym jeszcze poczekać. Mamy koniec roku i pewne sprawy z przyczyn administracyjnych trzeba zakończyć. Ale jeżeli konkretne decyzje zostaną podjęte przez stosowne organy, to ja na pewno nie będę czekał do końca – zapewnił.

Szef rady: – Referendum nie wchodzi w grę
Jan Rzeszutek (51 l.), przewodniczący Rady Gminy, dał do zrozumienia, że m.in. on stoi za deklaracją Fili. – Zwróciłem się do pana wójta o ustosunkowanie się do tych zarzutów i żeby tak zwyczajnie w świecie złożył rezygnację – oświadczył. – Słyszę podpowiedzi, żeby zorganizować referendum dotyczące odwołania pana wójta. Problem w tym, że koszty tego przedsięwzięcia byłyby spore i pewnie nie byłoby odpowiedniej frekwencji – dodał.

– Jeśli rezygnacja pana wójta rzeczywiście stanie się faktem, to myślę, że to jest dobre rozwiązanie – komentował Karol Ozga (27 l.), szef komisji rewizyjnej. – Niestety, było zbyt dużo błędów i uchybień. Wnioski zawarte w protokole RIO są ostatecznymi. Nie dziwię się wójtowi, że nie chce się do nich ustosunkowywać, bo wydaje mi się, że nikt nie byłby w stanie w logiczny i racjonalny sposób wytłumaczyć. Jest to po prostu niemożliwe.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wesoly-grabarz
wesoly-grabarz
7 lat temu

odp…. sie od Pana wójta ,co on wam złego zrobił . Jest wspaniałym i praworządnym obywatelem i do tego bogobojnym katolikiem. PS panie wójcie to ja pisze jarząbek

wojt gminy raniżów
wojt gminy raniżów
7 lat temu

Trochę podobny do tego słynnego ksiedza :-) biznesmena

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no nie ! – szkoda a takie były ciekawe afery / przekręty /układy – nie no proszę Panie Wójcie – chce Pan zgasić światło i zamknąć drzwi i zaśpiewać ; nic się nie stało – no nie ładnie , podkula Pan ogon i w płacz – to nie piaskownica aby spie…,,ć do mamusi – musi Pan beknąć za tą świetną pracę nie ? – chyba że Pan się przed wigilia wyspowiadał a ksiądz proboszcz udzielił rozgrzeszenia – no to wtedy proponuję wyjazd do Afryki – będzie ich Pan uczył demokracji !

obserwator zlodziei
obserwator zlodziei
7 lat temu

Zaraz zaraz ! jakie odejde ?
A kto bedzie odpowiadal za przestepstwa ?
Jeszcze Sad i kiblowanie w kryminale za zlodziejstwo czeka na zlodzieja !

UUrząd gminy Raniżów
UUrząd gminy Raniżów
7 lat temu

A ten Fila to nie jest czasem syn słynnego Księdza ?

wielebny
wielebny
7 lat temu

Tak to jest syn ksiedza:)

olo
olo
7 lat temu

CIUPA czeka wzywa z Załeża.