Wójtowie płaczą i płacą, starosta buduje

Józef Kardyś, starosta kolbuszowski: – Na pewno w tym roku zrealizujemy jakieś inwestycje drogowe, pomoc od każdej gminy przyjmiemy, potem będziemy pertraktować z wójtami i burmistrzem na temat zasad finansowania.

KOLBUSZOWA. Włodarze kolbuszowskich gmin narzekają, że muszą finansować inwestycje nie na swoich drogach.

Niemniej jednak efekty takiego układu są widoczne gołym okiem. “Powiatówki” są coraz lepsze, a starostwo plasuje się w czołówce polskich powiatów pod względem inwestycji w stosunku do dochodów na jednego mieszkańca.

Gminy nie mają wyjścia – jeśli chcą mieć nowe drogi powiatowe, muszą wyłożyć kasę i to niemałą. Starosta Józef Kardyś nie widzi jednak nic w tym złego. – Jest sześć gmin i tylko jeden powiat, który do tego jest bez pieniędzy – tłumaczy swoją strategię.

W tegorocznych budżetach gmin znalazły się już stosowne kwoty (po kilkaset tysięcy) na prace przy drogach powiatowych. Wójtowie chcieliby, aby starosta wyłożył przynajmniej tyle samo. Ten jednak nie chce o tym słyszeć. – Jeśli mamy finansować inwestycje “pół na pół”, a załóżmy, że gminy zapiszą w budżetach w sumie 4 mln zł, to skąd mamy wziąć drugie tyle?  Szkoły mamy zamknąć? Bądźmy realistami – apeluje starosta Kardyś.

- Przez ostatnie sześć lat wspólnie z gminami zrealizowaliśmy ogromną liczbę inwestycji – dodaje. – Dlatego byliśmy dziesiątym powiatem w Polsce pod względem inwestycji. Jeżeli ktoś mówi, że nasze drogi są w fatalnym stanie, to niech jedzie na zachodniopomorskie, kujawskie, nawet mazowieckie. Tam drogi powiatowe są zrobione z płyt. Proszę zobaczyć. Nasze drogi są w bardzo dobrym stanie. Obcy to zauważy, a swój nie – i to boli.

do “Wójtowie płaczą i płacą, starosta buduje”

  1. marko

    Czy tego roku zostanie dokonczony kilometrowy odcinek drogi Hucisko-Niwiska wszak pani Wojt dorzucila kasy staroscie?

  2. Janusz

    Panowie Wójtowie a drogi powiatowe to leżą na terenie Waszycgh Gmin czy nie ? No więc leżą i znich korzystaja mieszkańcy poszczególnych Gmin. Przypomnę Panom, że zgoda buduje.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.