Wolontariusze nagrodzeni

Nagrodzeni wolontariusze. Fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Organizowana po raz czwarty w Rzeszowie Podkarpacka Gala Wolontariatu stanowiła podziękowanie dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w rozwój wolontariatu, który łączy wiele grup społecznych i środowisk współpracujących w różnych obszarach życia społecznego.

Wśród nagrodzonych wolontariuszy znalazły się między innymi osoby takie jak: Piotr Zarych – student Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Rzeszowskiej, Monika Białkowska – absolwentka ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Mateusz Mokrzycki i Mariusz Zabrzeski – studenci ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Nagrodzono również Szkoły, które wspierały ideę wolontariatu i gościły u siebie studentów – wolontariuszy:  Zespół Szkół numer 2 w Harcie, Szkoła Podstawowa w Mściowie, Zespół Szkół w Głobikowej.  Wśród uhonorowanych znalazły się także instytucje, które działają w obszarze wolontariatu wspierając jego rozwój: Fundacja Rozwoju Wolontariatu – organizacja tworzy warunki dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie , który promuje  pozytywne wzorce zachowań, działań i postaw wśród młodzieży szkolnej oraz upowszechniania ideę wolontariatu na rzecz społeczności lokalnej.

Nagrodę specjalną – za wieloletnie działania w sferze wolontariatu otrzymali: Marcin Fornal i Renata Wielgos, osoby te związane są z działalnością społeczną od 6 lat.

Dla wszystkich wolontariuszy oraz gości wystąpili młodzi Artyści działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Jak podkreśla Kamil Wrzos – koordynator Gali, co prawda dobiega końca Europejski Rok Wolontariatu — czas na podsumowania, jednak wierzymy, że wolontariat nie skończy się razem z nim. W Polsce trzeba przełamać stereotypy w rozumieniu pojęcia „wolontariat”, z zaangażowaniem społecznym Polaków nie jest źle. Wolontariat przynosi korzyści całemu społeczeństwu i buduje więzi między jego członkami. Dla samych wolontariuszy jest okazją, aby zrobić coś dla społeczeństwa i zdobyć nowe umiejętności.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
igor
igor
9 lat temu

cytat z WIKIPEDII: „Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest ochotnik (choć ten wyraz ma też inne znaczenia). Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.” Patrząc na tych „wolontariuszy” ma się wrażenie, że znależli niezły sposób na studenckie życie. Niby darmowa praca a jednak nie jest to… Czytaj więcej »