WORD w końcu zakupił motocykle na nowy egzamin

W rzeszowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego egzaminy na nowym placu manewrowym będą przeprowadzane we wrześniu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W Tarnobrzegu egzaminy na motor trwają od 14 maja, w Krośnie od 18 maja.

Jeszcze w maju Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie, jako jedyny na Podkarpaciu, nie przeprowadzał egzaminów praktycznych na kategorie: AM, A1,A2 i A. Inne ośrodki nie miały problemu z zakupem motocykli i przystosowaniem placu do nowego egzaminu. Dlaczego w Rzeszowie tyle to trwało?

19 stycznia br. w życie weszła nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe egzaminy teoretyczne, nowe kategorie, a także nowe egzaminy praktyczne dla motocyklistów, które wymagają innego placu manewrowego. Jednak dopiero 5 czerwca na stronie rzeszowskiego ośrodka pojawiła się informacja o tym, na jakim sprzęcie będą przeprowadzane egzaminy. Inne ośrodki poradziły sobie z całą sytuacją zdecydowanie lepiej.

– Mamy 3 nowe motocykle i nowy plac, a będziemy inwestować jeszcze w następny – mówi Ryszard Kulej (59 l.), dyrektor WORD w Przemyślu. Tam pierwszy egzamin praktyczny ruszył już 28 kwietnia, gdy tylko pozwoliły na to warunki pogodowe.

Zmiana na stanowisku dyrektora
W Rzeszowie procedura zakupu motocykli ruszyła 9 kwietnia. Opóźnienia związane były ze zmianą szefa ośrodka, bo właśnie tego dnia zarząd województwa odwołał Marka Porębę z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a na jego miejsce powołał Michała Wilka, który musiał szybko wdrożyć się i uporać się z zakupem nowego sprzętu. Dostawcy przedstawili swoje oferty, a gdy przyszło do podpisania umowy wycofywali się. Teraz już umowa została podpisana i ośrodek czeka na dostawę.

Od kiedy egzaminy
– Dostawę motocykli mamy zapewnioną ze strony dostawcy na 20 czerwca (sprzęt do egzaminowania na kategorie AM i A1), 21 czerwca motocykl na kat. A, a do 28 czerwca hondę CB 500F na kat. A2 – mówi Robert Drozd, egzaminator nadzorujący WORD. Początkowo kandydaci egzaminowani będą na placu manewrowym przy ul. Trembeckiego na terenie zajezdni MPK.

– Oczywiście do czasu, aż prace na naszym placu zostaną zakończone – mówi Michał Wilk, dyrektor WORD. – Planujemy, że nastąpi to pod koniec sierpnia, ale nie wykluczamy kilkudniowego opóźnienia.

Zakup sprzętu przez WORD umożliwi szkolenie kandydatów w ośrodkach. Do tej pory uczyli się praktyki na starych motocyklach lub byli zmuszeni czekać, aż szkoła zakupi nowy sprzęt identyczny z tym, z jakim spotkają się już na egzaminie.

Blanka Szlachcińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o