WORD-y będą egzaminować

Powrót do obiegu papierowej dokumentacji umożliwi egzaminowanie kandydatów, którzy rozpoczęli kurs na nowych zasadach. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Minister Nowak (39 l.) w końcu postanowił jakoś rozwiązać problem ośrodków.

Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Sławomir Nowak, podpisał rozporządzenia ws. obiegu dokumentów przy egzaminach na prawo jazdy. Dzięki temu egzaminowanie kandydatów znów będzie możliwe.

Trzy podkarpackie WORD-y (krośnieński, przemyski i tarnobrzeski), którym system na egzaminy teoretyczne dostarcza konsorcjum ITS/Sygnity, będą mogły egzaminować kandydatów. Jak informuje resort transportu, “rozporządzenia pozwalają na zastosowanie awaryjnej procedury obsługi osób, które zgłaszają się na egzamin z wygenerowanym profilem kandydata na kierowcę, w przypadku braku możliwości pobrania danych przez WORD za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.”

Przyszły kierowca, zanim przystąpi do egzaminu, będzie musiał w WORD złożyć pisemnie oświadczenie, że spełnia wszystkie wymagania wynikające z przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Jeszcze przed wyznaczeniem terminu egzaminu, ośrodek będzie musiał sprawdzić poprawność oświadczenia w starostwie.

– Tych ludzi z profilem kandydata na kierowcę, którzy się zgłaszają do nas na egzamin nie ma jeszcze tak dużo – mówi Marek Hejnar (39 l.), z-ca dyrektora krośnieńskiego WORD. – Głównie zgłaszały się osoby, które kiedyś utraciły uprawnienia. Kursanci rozpoczynający naukę jazdy na nowych zasadach zaczną się dopiero zgłaszać. Pod tym względem minister zdążył, ale powinno to być już gotowe w zeszłym roku – dodaje.

W Przemyślu większy problem stanowi niska zdawalność egzaminu teoretycznego, która odstrasza kandydatów.

– Generalnie jest ciężko z nowym egzaminem – mówi Ryszard Kulej (59 l.), dyrektor WORD w Przemyślu. – Pewnie zorganizujemy spotkanie z dyrektorami szkół, bo zdawalność egzaminu teoretycznego drastycznie spadła. Ludzie już się tak nie spieszą do zdobywania uprawnień.

Rozporządzenia wejdą w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Na razie czekają jeszcze na podpis Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej.

***
Minister chciał wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów. Po to była ta jego cała rewolucja: nowe egzaminy teoretyczne, które zdaje tylko 15 procent kandydatów, nowe kategorie i zmiany wymaganego wieku, które obciążają dodatkowymi kosztami kursantów, przetargi na firmy, które teraz się kłócą, a jedna trafiła do prokuratury… Wszystko po to, by wrócić do papierowego obiegu dokumentów. Brawo.

Blanka Szlachcińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kierowca chlodni Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kierowca chlodni
Gość
kierowca chlodni

Bardzo niebezpieczne kolory samochodow w kolorze jaki widac na zdieciu.
W pelnym sloncu w dzien przy slonecznej pogodzie nie widac swiatel „STOP”.
Do tego jeszcze niepewny kierowca ktory uczy sie jezdzic i w ruchu miejskim wypadek gotowy !!
Co za idiota wymyslil taki kolor dla nauki jazdy ?
BIALY to najbezpieczniejszy kolor zarowno w dzien jak i w nocy !!