Wpadła szajka podrabiająca proszki do prania

Przejęte przez policjantów podrabiane proszki gotowe do sprzedaży. Fot. CBŚ

RZESZÓW, KRAJ. W siedmiu województwach policjanci przeszukali 30 miejsc i zatrzymali 7 osób zajmujących się m.in. podrabianiem proszków do prania.

Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmujący się produkcją i dystrybucją w kraju i za granicą podrobionych proszków do prania znanych światowych koncernów, zlikwidowana nielegalna fabryka do ich produkcji, zabezpieczone 8 ton podrobionych proszków i blisko 17 ton granulatu, a także zabezpieczone komplety matryc z odwzorowaniem wiodących proszków do prania. Taki jest efekt akcji Centralnego Biura Śledczego przeprowadzonej w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, na terenie siedmiu województw w kraju. Jak się okazało, grupa zajmowała się również handlem podrobionymi papierosami i wyrobami tytoniowymi.

Z ustaleń funkcjonariuszy CBŚ wynika, że nielegalny proceder był prowadzony od co najmniej 2012 roku. W tym celu pod szyldem legalnej działalności gospodarczej w Mińsku Mazowieckim powstała nielegalna linia produkcyjna proszków do prania oraz sieć ich dystrybucji na terenie całego kraju i za granicą. Na miejscu policjanci zabezpieczyli m.in. maszynę do sypania i pakowania proszków, wagi, 8 ton podrobionego proszku do prania w opakowaniach foliowych i plastikowych wiaderkach, blisko 17 ton przygotowanego do pakowania podrobionego granulatu, ponad 6 tys. sztuk opakowań foliowych, etykiet i naklejek, a ponadto ponad 3 tys. pudełek plastikowych i pokrywek przygotowanych do pakowania. Straty powstałe na szkodę koncernów w wyniku przestępczej działalności szacuje się na 100 tys. zł.

Jak się okazało, członkowie grupy zajmowali się również handlem nielegalnymi papierosami i wyrobami tytoniowymi.

Dwaj zatrzymani członkowie z Podkarpacia odpowiedzialni byli za tworzenie opakowań oraz etykiet wraz z grafiką podrabianych produktów i kodów cenowych odzwierciedlających aktualne ceny detaliczne. U jednego z nich, właściciela drukarni na Podkarpaciu, zabezpieczono 20 matryc z odwzorowaniem 3 wiodących proszków do prania, u drugiego natomiast blisko 1,6 tys. opakowań foliowych i etykiet.

Wszystkim zatrzymanym Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z Ustawy Prawo własności przemysłowej i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

ga

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
galicjok Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
galicjok
Gość
galicjok

No to macie tych PRODUCENTOW ktorzy produkuja te proszki do prania w Polsce.
Klienci kupujac w sklepach mowia ze proszki do prania w Polsce smierdza, a proszki z krajow zachodnich pachna. Na pewno nie beda podrobki sprzedawane w supermarkietach ktore maja swoje CIAGI SKLEPOWE w calym kraju, poniewaz kontrole wykazaly by taki towar. Takie sklepy maja za duzo do stracenia aby isc na takie ryzyko.To kombinatorzy z malych sklepow sa potencjalnymi odbiorcami podrobek. Kupujcie dalej w takich malych osiedlowych sklepikach ten zlodzieski syf i gowna a bedziecie dalej narzekac na jakosc towarow.