Wraca Hetman! Będzie jeździł… 20 km/h

Między Dębicą a Mielcem po dwóch latach przerwy znów "popędzi" pośpieszny pociąg

WARSZAWA, PODKARPACIE. Jeśli ktoś nie wierzy w cuda, to niech w jakiś inny sposób wyjaśni to, co stało się na linii kolejowej nr 25. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że od marca 2011 r. wraca tam słynny „Hetman”.

Problem w tym, że ten – wydawałoby się – pośpieszny pociąg będzie tam jeździł po straszliwie zdewastowanym torowisku, gdzie między Mielcem a Dębicą obowiązuje zawrotna prędkość, wynosząca… 20 km/h.

Z informacji resortu infrastruktury wynika, że w przyszłym roku będziemy jeździć pociągiem osobowym na trasie Zamość – Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Mielec – Dębica – Kraków (Wrocław). Decyzja o tym zapadła w wyniku negocjacji z PKP Intercity S.A.

Jedni się cieszą, inni się śmieją

Chodziło o zakres oferty kolejowych połączeń międzywojewódzkich realizowanych pociągami pośpiesznymi (TLK) w przyszłym roku. Przewoźnik (PKP) został zobowiązany do przywrócenia najpóźniej od 1 marca 2011 r. nas linii nr 25. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, uruchomienie tego połączenia będzie możliwe dzięki przyszłorocznym oszczędnościom w zakresie oferty połączeń międzynarodowych w ruchu przygranicznym.

Zdaniem władz Mielca, to świetna informacja, która może przyśpieszyć prace nad przygotowaniem studium wykonalności modernizacji linii kolejowej nr 25. – W przypadku, gdy zostanie przywrócone to połączenie, można mieć nadzieję, że procedura projektowania rewitalizacji tych torowisk dojdzie do skutku – komentuje prezydent Janusz Chodorowski. – Pozostaje jednak wciąż kwestia terminu. Mam nadzieję, że będzie to wcześniej, niż później.

Połączenie nr 25, który biegnie do Łodzi Kaliskiej, ma 323 km, z czego na Podkarpaciu – 60 km. Zarządca jego infrastruktury Polskie Linie Kolejowe nie kryją, że linia jest wybitnie deficytowa i do tego zdekapitalizowana i bardzo niedoinwestowania. Fatalnie wygląda sytuacja na 10-kilometrowym odcinku torowisk tuż przed Mielcem, gdzie jeszcze dwa lata temu obowiązująca prędkość wynosiła… 20 km/h. Teraz pewnie jeszcze mniej…

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bonifacy
Bonifacy
9 lat temu

Nic z tego. Wójtowa kur nie przypilnowała i te tory pod Rozwadowem rozgrzebały…..