Wraca stary system

Andrzej Kowal przed trzema laty debiutował na stanowisku trenera Asseco Resovii w pojedynku z AZS Olsztyn. W sezonie 2011/2012 również zespół z Warmii i Mazur będzie pierwszym rywalem w PlusLidze ekipy "nowego” szkoleniowca ekipy z Rzeszowa.

SIATKÓWKA. PLUSLIGA. Na inaugurację 1 października Asseco Resovia zagra z AZS UWM Olsztyn.

Wczoraj władze Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. zatwierdziły system rozgrywek na sezon 2011/2012 PlusLigi. Podczas spotkania w Warszawie prezesi klubów zadecydowali mając na uwadze dobro reprezentacji, że nie będzie II rundy (mecze w grupach) jak to miało miejsce w ub. sezonie.

W minionym sezonie sporo było narzekań na system rozgrywek. Przypomnijmy, po pierwszej rundzie liga podzieliła się na dwie grupy. W pierwszej sześć najlepszych zespołów walczyło o mistrzostwo Polski, a pozostała reszta o pozostanie w ekstraklasie. Wszystkie drużyny rozgrywały na tym szczeblu po sześć meczów, które i tak nic nie zmieniły w tabeli. Teraz zmiany w głównej mierze podyktowane są względami reprezentacji Polski, która ma szansę występu w Pucharze Świata (pierwsza szansa kwalifikacji do Igrzysk olimpijskich w Londynie 2012). Jeśli biało-czerwoni wygrają wrześniowe mistrzostwa Europy lub otrzymają „dziką kartę” zagrają w Japonii, a to oznacza, że PlusLigę czeka przymusowa miesięczna przerwa w listopadzie.

Dwie wersje terminarza
Przygotowane są dwie wersje terminarza, z udziałem Polski w PŚ i bez udziału naszego zespołu. Zgodnie z tą pierwszą w październiku rozegranych by zostało siedem kolejek (dwa środowe terminy), a później nastąpiła by przerwa aż do 10 grudnia. Sezon zasadniczy zakończyłby się wówczas 2 marca. Jeśli natomiast polskiej reprezentacji zabrakłoby w PŚ to wówczas mecze w rundzie zasadniczej, która zakończyłaby się 18 lutego rozgrywane były praktycznie tylko w weekendy.

Play-off od ćwierćfinału
Po rundzie zasadniczej powrócono do fazy ćwierćfinałowej play-off systemem 1-8, 2-7, 3-6 i 4-5. – Zarówno ćwierćfinały, półfinały jak i finały grane będą do trzech zwycięstw choć była propozycja, by I rundę play-off skrócić do dwóch wygranych – mówi wiceprezes Asseco Resovii, Marek Karbarz.

Zakończyć jak najwcześniej
Rozgrywki PlusLigi w wersji z udziałem kadry w PŚ mają się zakończyć najpóźniej 1 maja, natomiast w drugiej wersji 25 kwietnia 2012. – Ze względu na kwalifikacyjne turnieje interkontynentalne są zalecenia CEV (Europejska Konfederacja Siatkówki – przp. red), żeby ligowe rozgrywki zakończyć w kwietniu – mówi Bartosz Górski, drugi z wiceprezesów Asseco Resovii uczestniczący w spotkaniu. Zatwierdzono także system rozgrywek o Puchar Polski. W finałowym turnieju (21-22.01.) zagrają cztery zespoły wyłonione po wcześniejszych eliminacjach. Drużyny z PlusLigi do rywalizacji włącza się od 1/8 finału. Ta faza zaplanowana jest na 21 grudnia, natomiast ćwierćfinały grane mecz i rewanż na 4 i 7 stycznia 2012 roku.

Pary I kolejka PlusLigi (1-2.10.)
Asseco Resovia – AZS UWM Olsztyn
Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów
AZS Częstochowa – Jastrzębski Węgiel
AZS Politechnika Warszawska – Delecta Bydgoszcz

Terminy meczów Asseco Resovii w I rundzie (wersja bez udziału Polski w Pucharze Świata): 1.10. Olsztyn (dom), 8-9.10. Kielce (wyjazd), 15-16.10. Bełchatów (d), 22-23.10. Kędzierzyn (w), 29-30.10. Gdańsk (d), 5-6.11. Częstochowa (d), 12-13.11. Warszawa (w), 19-20.11.Bydgoszcz (d.), 27-28.11. Jastrzębie (w).

Rafał Myśliwiec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments