Wracamy do starych śmieci

Stalowowolanie nawet za drobiazgowo segregowane odpady płacą więcej, niż inni za śmieci zmieszane. Dlaczego radnym nie spieszy się, żeby to zmienić? Fot. Jerzy Mielniczuk
Stalowowolanie nawet za drobiazgowo segregowane odpady płacą więcej, niż inni za śmieci zmieszane. Dlaczego radnym nie spieszy się, żeby to zmienić? Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Po miesiącach okazało się, że radni przyjęli cennik opłat w oparciu o naciąganą ekspertyzę. Teraz już wszystko wiadomo, a mieszkańcy i tak dalej płacą za śmieci „jak za zboże”.

Radni wracają z wakacji i wracają stare tematy. Jednym z takich są odpady komunalne. Samorząd miejski musi zmienić cennik opłat za śmieci, bo aktualny jest „wzięty z sufitu”. Stalowowolanie płacą najwięcej w województwie i nie wiedzieć czemu radni nie spieszą się z załatwieniem tej sprawy. Próbuje ją łatać opozycyjny PiS. Zdaniem opozycji, za śmieci posegregowane stalowowolanin powinien płacić najwyżej 5 zł, a nie jak teraz bez mała złotych 13. Na takie wyzwanie samorządowa większość na razie nie odpowiada. W piątek odbędzie się powakacyjna sesja Rady Miejskiej, ale w jej programie nie ma punktu śmieciowego.

Prezydent Andrzej Szlęzak zwykł nazywać ustawę śmieciową największym bublem legislacyjnym ostatniego 20-lecia. Nie wiadomo jednak, dlaczego za ten bubel ze swoich kieszeni płacą mieszkańcy miasta. Płaczą i płacą, bo tak chcieli radni.

Doradcy przeszacowali koszty o 150 procent!
Stalowa Wola szczyci się jednym z najnowocześniejszych zakładów do sprzątania miasta. Ma swoje wysypisko, nowiutkie samochody do odbioru odpadów i pojemniki na nie. Za to wszystko mieszkańcy płacą w opłacie śmieciowej. Strach pomyśleć, co będzie, gdy Miejski Zakład Komunalny wybuduje zakład do przeróbki odpadów. Wiosną samorząd wynajął zacną firmę doradczą DS Consulting, która za niemałą kasę wyliczyła, że 30-miesięczna zbiórka odpadów w mieście będzie kosztować 33,7 mln. zł. Kwota ta została podzielona na mieszkańców i wyszło, że ten, co segreguje odpady płaci miesięcznie 12,85 zł, a ten który nie bawi się w segregację 15,42 zł. I teraz uwaga! Doradcy (sic!) przeszacowali kwotę za odbiór śmieci o 23,5 mln. zł! MZK wygrał przetarg na zbiórkę śmieci do końca 2015 r. oczekując za to 10,13 mln. zł brutto.

– Naszym obowiązkiem jako radnych jest pilna korekta stawek obecnych opłat poprzez ich obniżenie do odpowiadających faktycznym kosztom nowego systemu gospodarki opadami – mówi radny Lucjusz Nadbereżny, szef klubu radnych PiS. – Z nowych wyliczeń wynika, że cena śmieci przy ich segregacji nie powinna przekroczyć 5 zł za osobę. Błędne i znacząco przeszacowane założenie kosztów głównego składnika opłaty powoduje pobieranie od mieszkańców zawyżonej opłaty za śmieci.

Nikt z mieszkańców Stalowej Woli nie miałby nic przeciwko temu, żeby nowy cennik został uchwalony jak najszybciej i tak też zaczął obowiązywać. Na pewno jednak nie będzie to 5 zł, bo z Urzędu Miasta już słychać, że samorządowa opozycja nie wzięła pod uwagę chociażby administracyjnej obsługi zbiórki śmieci, a ta jak każda urzędnicza posługa kosztuje słono.

Komornik będzie miał pełne ręce roboty
Niemało też będzie kosztował komornik, którego miasto będzie zatrudniać lada dzień. Już pierwsze bilanse działania przepisów śmieciowych pokazały, że 30 proc. mieszkańców nie płaci za śmieci. Jak przyznał prezydent, magistrat ma największy problem ze Spółdzielnią Mieszkaniową, która jest największym zarządcą. Włodarz miasta nie chce mówić, na czym ten problem polega, ale wiadomo każdemu, że jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

ma Pan rację Panie markizie – ja bym jeszcze rozszerzył listę pytań o kilka
– kto da czerwoną kartkę tym wszystkim co produkują buble prawne i do jakiego kontenera ich zutylizować

Markiz de Sade
Markiz de Sade
7 lat temu

Przychodzi facet do urzędu i pyta:
„Gdzie mogę złozyć pisemną skargę na ustawę śmieciową?”
Odpowiedź:
„Do niebieskiego kontenera”

I tyle w tym temacie.