WRACAMY DO TEMATU: Miasto może stracić gigantyczne dofinansowanie

- Rozbudowa ul. Decowskiego jest konieczna. W przypadku zaprzepaszczenia pozyskanych środków może się okazać, iż przez następne kilka lat będziemy prosić o załatanie dziur - mówią rozgoryczeni mieszkańcy dzielnicy Polanka. Fot. Autor

KROSNO. Czy przepadnie ponad 2,5 – milionowa dotacja na rozbudowę ul. Decowskiego?

W kwietniu br. miała ruszyć rozbudowa ulicy Decowskiego w krośnieńskiej dzielnicy Polanka. Tymczasem wygląda na to, że w najbliższym czasie prace się nie rozpoczną. Powód? Wojewoda podkarpacki uchylił decyzję o zezwoleniu na zrealizowanie przedsięwzięcia. To oznacza, że miasto może stracić w sumie ponad 2,5 miliona złotych, które pozyskało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na tę inwestycję.

O kontrowersjach związanych z planowaną przebudową ulicy Decowskiego pisaliśmy już w Super Nowościach. Przypomnijmy, że wartość całego projektu opiewa na kwotę 3 627 064,26 zł (środki unijne to ponad 2,5 mln zł) A plany są takie, że inwestycja ma być realizowana na odcinku od ul. Kruczkowskiego do ul. Zręcińskiej. Rozbudowa ma polegać przede wszystkim na dostosowaniu szerokości ulicy do obowiązujących przepisów, poprawi się także stan nawierzchni, odwodnienie, bezpieczeństwo ruchu zarówno kołowego jak i pieszego.

Wydział Drogownictwa Urzędu Miasta Krosna wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. A uzyskanie tejże decyzji i pozytywna ocena innych dokumentów warunkuje przyznanie dofinansowania i podpisanie umowy z Zarządem Województwa Podkarpackiego.

Tymczasem wojewoda podkarpacki uchylił decyzję o zezwoleniu na realizację tej inwestycji drogowej. – Decyzja prezydenta zawierała błędy merytoryczne, które zostały skorygowane w sposób wadliwy, treść decyzji nie korespondowała z załącznikami, prezydent nie odniósł się do wszystkich zarzutów podnoszonych przez strony postępowania, decyzja nie została doręczona stronom postępowania w sposób prawidłowy – wyjaśnia główne powody uchylenia decyzji Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

-W związku z tym najprawdopodobniej konieczne będzie anulowanie i wydanie nowej decyzji (czas trwania całej procedury trwa min. 90 dni ). Jest bardzo prawdopodobne, że w takiej sytuacji dzielnica Polanka straci szansę na rozbudowę ul. Decowskiego, gdyż inwestycja związana jest z pozyskaniem środków unijnych, a czas w tym wypadku płynie bezlitośnie – zwraca uwagę Sławomir Bęben, przewodniczący Rady Dzielnicy Polanka. I dodaje, że niestety do wstrzymania inwestycji oprócz popełnionych błędów formalnych przyczyniły się również odwołania mieszkańców z ulicy Decowskiego.

- To w związku z protestami mieszkańców sprawa trafiła do wyższej instancji. Mieszkańcy wskazywali na błędy projektowe, starając się wpłynąć na zmianę projektu, co w tym przypadku dla całej inwestycji, jak również społeczności naszej dzielnicy może okazać się zgubne. Cała dokumentacja była przygotowywana jeszcze za kadencji poprzedniej Rady i chyba zabrakło konsultacji z mieszkańcami – dodaje Bęben. Do sprawy wrócimy.

Wioletta Zuzak

do “WRACAMY DO TEMATU: Miasto może stracić gigantyczne dofinansowanie”

  1. Stefan

    I dobrze, że protestowali. Jak władza zakupiła jakiś gniot a nie projekt, gdyby nie protestowali to musieli by żyć z tym gniotem przez resztę życia. To jest właśnie tumiwisizm, niechlujstwo i dziadostwo naszej władzy. Tylko kasa co miesiąc , a resztę mają w du…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.