WRACAMY DO TEMATU: Niektórzy rzeszowscy radni obiecują zmianę uchwalonych przez siebie przepisów

Jolanta Kaźmierczak szefowa klubu PO jest przekonana, że uchwała jest korzystna dla pasażerów. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Bilet w autobusie kupisz tylko za 4 zł. Jeszcze nie wszystko stracone?

W piątkowym wydaniu Super Nowości pisaliśmy o tym, jak na środowej sesji radni przegłosowali pomysł, by kierowcy MPK mogli sprzedawać w autobusach tylko 60-minutowe bilety w cenie 4 zł. (ulgowe po 2 zł.). Zapytaliśmy więc radnych dlaczego zamiast działać na korzyść mieszkańców kładą im kłody pod nogi. Niektórzy z nich najwidoczniej się opamiętali, bo w ramach rehabilitacji obiecali pomoc w zmianie przegłosowanego już przepisu.

Podczas środowej sesji Rady Miasta przegłosowano przygotowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego uchwałę dotyczącą nowych taryf komunikacji miejskiej. Jeden z punktów zakłada, że mieszkańcy Rzeszowa od 1 lutego będą mogli zakupić w autobusach MPK tylko 60-minutowe bilety za które zapłacą 4 zł. Jeżeli zaś chodzi o bilety ulgowe, będą tylko godzinne w kwocie 2 zł, choć w kiosku bilet ulgowy ustawowy można będzie nabyć w cenie 1,2 zł a samorządowy 1,35zł. – Autobus MPK to nie kiosk, a wielu pasażerów tak zwykło go traktować – przekonywał nas o słuszności zmian Łukasz Dziągwa, dyrektor ZTM. – Kierowcy zamiast jeździć stoją na przystankach i sprzedają bilety a kursy się opóźniają. Musieliśmy więc podjąć radykalne kroki.

Zarząd Transportu Miejskiego takie kroki podjął, a radni bez mrugnięcia okiem im przyklasnęli. Przepytaliśmy ich więc, dlaczego tak łatwo przystali na nieżyciowe zmiany. Czesław Chlebek, szef Rozwoju Rzeszowa nie był chętny do rozmów – Nie będę się wypowiadał w tej sprawie – rzucił nam do słuchawki i rozłączył się. Jolanta Kaźmierczak szefowa klubu PO przekonywała nas z kolei, że przegłosowana m. in. przez nią uchwała tak naprawdę jest korzystna dla pasażerów. – Sama jeżdżę autobusami i wiem, że pasażerowie nadużywają możliwości zakupu biletu w autobusie. Uchwała jest zasadna – stwierdziła radna.

Pomożecie? Pomożemy!

Rehabilitować się chcą natomiast Waldemar Wywrocki, radny klubu Rozwój Rzeszowa i Jerzy Jęczmienionka, radny PIS. – Rada miasta popełniła błąd, że nie przedyskutowaliśmy tego, nie było po prostu zainteresowania – stwierdził Wywrocki, gdy zadaliśmy mu krótkie pytanie “dlaczego?” w sprawie środowego głosowania. – Trzeba wrócić do sprawy i ustalić takie zasady, żeby mogła się odbywać sprzedaż, ale żeby nie kolidowało to z jazdą i nie sprzyjało opóźnieniom kursów. Będę się zajmował tą sprawą i myślę, że będziemy prosić pana dyrektora ZTM o nową propozycję.

Radny ma już nawet pewną propozycję. – Ja bym dał zakazał sprzedaży u kierowców w godz. między6 a9 rano i 14-19, czyli gdy jest największy szczyt. Ale nie można w ogóle zabronić sprzedaży i zmuszać ludzi do kupowania biletów za 4 zł. – powiedział Wywrocki.

Podobnego zdania jest radny Jęczmienionka, który równie solennie obiecał pomoc. – Mamy czas do 1 lutego, bo wtedy mają wejść w życie nowe przepisy. Mamy jeszcze czas i jeżeli będzie społeczne oczekiwanie, to będę się starał coś zadziałać w tej sprawie.

***

Drodzy radni społeczne oczekiwanie jest, teraz czekamy na spełnienie Waszej obietnicy!

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
damian
damian
9 lat temu

a ciekawe czy ta szefowa sama jeździ autobusem bo jakoś śmiem w to wątpić zresztą wystarczy podejść pod ratusz by się przekonać że większość zdecydowana nie jeździ sądząc po ilości samochodów tam zaparkowanych na czele z czarnym mercedesem a ludziom makaron na uszy nawijają jak to słodko się autobusami jeździ

piotr
piotr
9 lat temu

Kazimierczakowa niech zajmie sie mężem pijakiem a nie kolaborowaniem z T. Ferencem …. teraz sie wycofuje z bzdurnej uchwały ……
Może powinna zając sie administrowaniem swoich mieszkan i wytłumaczyc smykałke do biznesu mieszkaniowego na osiedlu strzyżowska u Prezesa Węgrzyna ….. siedzi u niego w kieszeni wiec musi grać z FERENCEM oto niezależność radnej z PO …. juz mi nie do smiechu ……

cośtam
cośtam
9 lat temu
Reply to  piotr

no,no,noooooo,ciekawe rzeczy ludziska gadają.A mowią, że peo to banda nieudacznikow

Stefan
Stefan
9 lat temu

Z jednej strony buc-pasy żeby niby zachęcić do jazdy autobusem, a z drugiej brak automatów do sprzedaży biletów w autobusie i bilet u kierowcy za 4 zł. To jest następna głupota władzy i czysta grabież mieszkańców, którzy chcą jechać autobusem- czyli najbiedniejszych. Prosimy o upublicznienie imiennej listy tych radnych, którzy głosowali za, to przypomnimy to im przy następnych wyborach.