Wręczono Encyklopedie „Solidarności”

„Encyklopedią Solidarności” uhonorowano Michała Rostka (z lewej), założyciela w 1987 r. komitetu „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. W 1988 r. z jego inicjatywy zorganizowano trzy strajki i mimo nacisków i prowokacji SB oraz aktywistów partii komunistycznej nie udało się tych protestów rozbić. Fot. Paweł Dubiel (2)

RZESZÓW. W publikacji IPN znalazły się biogramy 72 działaczy „S” z Podkarpacia.

Zasłużeni działacze „Solidarności” z lat 70. i 80. z Podkarpacia otrzymali w środę, 9 października, trzeci tom „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” ze swoimi nazwiskami. W tym wydawnictwie naukowym znalazło się 1115 biogramów działaczy NSZZ „Solidarność” z całej Polski, w tym 72 z naszego regionu.

W Urzędzie Wojewódzkim 700-stronicową „Encyklopedią…” działaczy „S” uhonorował dr Ireneusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie. W biogramach można znaleźć informacje o dacie urodzenia, wykształceniu, przynależności do organizacji do 1989 r., gdzie prowadzili działalność antykomunistyczną przed 1980 r., co robili w okresie od lipca do sierpnia w 1980 r., w czasie stanu wojennego i po stanie wojennym. Wpisano tam też ich osiągnięcia zawodowe, społeczne, katalog odznaczeń i oraz sposób rozpracowywania przez SB.

W trzecim tomie „Encyklopedii Solidarności” umieszczono też hasła rzeczowe. W sumie jest ich 406, z tego 20 dotyczy terenu województwa podkarpackiego. Wśród haseł rzeczowych wymienić należy struktury legalne, jawne i podziemne NSZZ „S”, czasopisma wydawane poza cenzurą, ośrodki odosobnienia, niezależne oficyny wydawnicze, wydarzenia oraz parafie i kościoły, duszpasterstwa akademickie i Duszpasterstwa Ludzi Pracy, które odegrały istotną rolę dla rozwoju i funkcjonowania środowisk opozycji w wielu miastach Polski.

and

Dr Ireneusz Iwaneczko (z prawej), dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN, wręczył trzeci tom „Encyklopedii Solidarności” m.in. Józefowi Frączkowi (z lewej), współzałożycielowi „Solidarności” Rolników Indywidualnych na Podkarpaciu. Od stycznia do lutego 1981 r. był sekretarzem Komisji ds. Realizacji Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, w latach 80. rozpracowywany przez Wydział IV Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Rzeszowie.

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
olohijenaXXL Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
XXL
Gość

Czy jest tam mowa o wybitnym działaczu stanu wojennego Stanisławie Piotrowiczu?

hijena
Gość
hijena

informacje dotyczą tylko śpiochów styropianowych

olo
Gość
olo

A to zależy czy to wersja oficjalna czy prawdziwa :) Jak oficjalna to zapewne napisano, że stasio piotrowicz skazywał, ale się przy tym nie uśmiechał, a ponadto ratował tym samym opozycjonistów, którzy mogliby zostać zabici przy kolejnym strajku gdyby jego decyzją nie trafili do więzienia :)

A jeśli jest to wersja prawdziwa to o stasiu nic nie będzie :) Wszak mowa tutaj o działaczach „S”, a tych stasio widywał jedynie na sali sądowej :D