Wreszcie mamy hospicjum

KROSNO. Już wkrótce w nowej placówce zamieszkają chorzy i cierpiący!

W minioną sobotę (12 lutego) ksiądz arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski, poświęcił budynek Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas w Krośnie, w ramach którego działalność rozpoczyna właśnie stacjonarne hospicjum.
W 2002 r. Urząd Marszałkowski przekazał budynek po byłym szpitalu przy ul. Grodzkiej w Krośnie dla Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Zdecydowano, że powstanie w tym miejscu hospicjum stacjonarne. Takiej placówki w mieście brakowało. Inwestycja została już zakończona i pochłonęła ponad 5 mln złotych. Udało się nam dotrzeć do osób, które w różny sposób pomagały i nadal działają na rzecz krośnieńskiego hospicjum.

Bez pomocy ludzi dobrej woli, by się nie udało

– Największym naszym osiągnięciem na przestrzeni ostatnich kilku lat było zmotywowanie mieszkańców Krosna do wspierania w różny sposób powstającego hospicjum. Zorganizowaliśmy wiele imprez z których dochód był przekazywany na ten cel. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami przez te lata i dzięki którym udało się ukończyć dzieło, które powstawało w bólach. Opatrzność nad nami czuwała – opowiada Zofia Szydłowska, wiceprezes Koła Hospicyjno-Charytatywnego Caritas.

– W Centrum głównym podmiotem będzie oczywiście hospicjum stacjonarne, które przygotowywaliśmy od tylu lat i myślimy, że wkrótce po poświęceniu do obiektu będziemy mogli przyjąć pierwszych pacjentów – mówi ksiądz Marek Zarzyczny, koordynator budowy hospicjum. – W budynku znajduje się także jadłodajnia. Dożywianie biednych będziemy prowadzić we współpracy z urzędem gminy, która chce częściowo pomagać w finansowaniu obiadów i porozumieniu z MOPR-em Planujemy także otwarcie Okna Życia – wyjaśnia.

W placówce zamieszkają siostry – Sługi Jezusa Miłosiernego z Gorzowa (jedna jest lekarzem opieki paliatywnej, a druga pielęgniarką), które będą się opiekowały chorymi. – Krośnieńskie hospicjum ma zawarty kontrakt na 4 łóżka dla pacjentów chorych na raka i ok. 10 na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (pacjenci nienowotworowi). Od 1 marca pacjentów ma być ok. 15 – mówi Dorota Kolano, główny specjalista w kontraktowaniu świadczeń opieki zdrowotnej w POWNFZ.

Komentarz:

Ks. Marek Zarzyczny, koordynator budowy hospicjum

W hospicjum jest ponad 50 łóżek. – Część łóżek będzie kontraktowanych na typową opiekę hospicyjną dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, a część na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, gdzie będą przyjmowani pacjenci po wylewach, paraliżach. Tak jak w Jaśle

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments