Wrócą 8-klasowe podstawówki?

Pani minister z uporem maniaka twierdzi, że wysłanie 6-latków do szkół to dla nich cywilizacyjna szansa. Dobrem dzieci tłumaczono także utworzenie gimnazjów, których zamknięcia chciałoby ponad 96 proc. ankietowanych. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Już ponad 286 tysięcy podpisów pod referendum edukacyjnym.

Od kilku tygodni przeciwnicy wysyłania 6-latków do szkół jednoczą siły i zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum edukacyjne, w którym, w tak ważnej dla obywateli kwestii mieliby prawo wypowiedzieć się wszyscy obywatele.

Do czwartku (9.05) zebrano ponad 286 tysięcy podpisów pod wnioskiem, który oprócz sprawy 6-latków, dotyczy także kilku innych kwestii polskiego systemu oświaty. W sumie w referendum miałoby się znaleźć pięć pytań: czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego pięcio- i sześciolatków, czy jesteś za przywróceniem w liceach pełnego kursu historii i innych przedmiotów, czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu 8 lat szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej oraz czy opowiadasz się za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Przeciwnicy reformy przedszkolnej podpisują się także pod tamtymi kwestiami, a jeśli uzbierają pół miliona podpisów, wniosek ten zostanie złożony w Sejmie.

W czwartek na jednym z największych polskich portali internetowych na pytanie, czy jesteś za powrotem do ośmioklasowej podstawówki, opowiedziało się w ciągu zaledwie trzech godzin ponad 15 tysięcy użytkowników. Pytanie, jakie zadano respondentom brzmiało: Czy powinna wrócić 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnia średnia? Na 100 procent głosów 96,62 proc. było za, 2,68 przeciw, a 0,7 nie miało zdania.

Czy rząd weźmie pod uwagę głos obywateli, którzy mają już dość eksperymentowania na swoich dzieciach? Sygnał wysłany minister Krystynie Szumilas jest jednoznaczny, niestety, na razie kompletnie przez nią ignorowany.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o