Wrócą jeszcze w tym sezonie!

Jeśli plan PZPN wypali, jeszcze w tym sezonie dojdzie do derbów Rzeszowa z udziałem Apklan Resovii i Stali. Oczywiście, jak wszystkie inne spotkania, odbędą się ona bez udziału publiczności. Fot. Wit Hadło

PIŁKA NOŻNA. FORTUNA I LIGA, II LIGA. Sporo niewiadomych w kwestii zasad, na jakich miałyby zostać wznowione rozgrywki.

Sezon 2019/2020 w Fortuna I lidze i II lidze zostanie wznowiony pomiędzy 30 maja, a 6 czerwca. Oczywiście bez kibiców – informacja Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN oznacza, że za nieco ponad miesiąc do ligowej rywalizacji wróci występująca na zapleczu PKO Ekstraklasy PGE Stal Mielec oraz II-ligowa Apklan Resovia, Stal Rzeszów i Stal Stalowa Wola. Co więcej, mielczanie mają wrócić też do rozgrywek o Puchar Polski.

PZPN zakłada rozegranie pełnego sezonu, który może jednak nieco się przeciągnąć i zakończyć nawet w lipcu. – Planowane jest rozegranie wszystkich zaległych kolejek, tj. 23 – 34 i meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia sezonu 2019/2020 po 30 czerwca – czytamy na oficjalnej stronie związku. Komunikat zakłada również dokończenie rozgrywek Totolotek Pucharu Polski. Zaległe ćwierćfinały, w tym spotkanie PGE Stali Mielec z Lechem Poznań mają zostać rozegrane 27 maja. Dopiero później poznamy terminy meczów półfinałowych i finału. A przypomnijmy, że wg pierwotnych założeń, te ostatni pojedynek miał zostać rozegrany na PGE Narodowym już 2 maja.

Mielec czeka na szczegóły

Tak dla powrotu, ale na na zdrowych i jasnych zasadach, których wszyscy będą przestrzegali – taki głos w kwestii wznowienia rozgrywek płynie niemal z wszystkich I- i II-ligowych klubów. – Właśnie dostaliśmy wytyczne, jak to wszystko ma wyglądać. Musimy się z tym zapoznać, bowiem za kilka godzin mamy telekonferencje, na której będziemy ustalać szczegóły wznowienia sezonu – mówił nam wczoraj przed południem Dariusz Marzec, trener zajmującej obecnie 3. miejsce w Fortuna I lidze PGE Stali Mielec. W jego głowie, podobnie jak w przypadku innych trenerów jest już wstępny zarys przygotowań do dalszej części sezonu. – Plan jest, ale tak jak mówiłem, musimy najpierw poznać szczegóły i zasady, na jakich to wszystko ma się odbywać – dodaje Marzec.

Kto zapłaci za testy? Co z noclegami?

Do wznowienia rozgrywek w najbliższym czasie mają się szykować także II-ligowcy. Jednak tutaj, podobnie jak w przypadku Fortuna I ligi także jest wiele pytań, na które obecnie odpowiedzi nie są do końca jasne. – Wszyscy byśmy chcieli wrócić do gry, bo już mamy dość tej sytuacji. Do klubu wpłynął już ramowy plan, jak to wszystko ma wyglądać. Cieszę się z powrotu do gry ale chciałbym, aby to wszystko było zrobione zgodnie z wytycznymi, które wydał PZPN. W innym przypadku nie ma to sensu – informuje Szymon Grabowski, trener Apklan Resovii, który jednak ma sporo pytań w kwestii wytycznych od PZPN. – Np. kto będzie odpowiadał za opłatę za testy na obecność koronawirusa wśród piłkarzy i sztabu trenerskiego czy co z noclegami w przypadku wyjazdów na mecze, bo przecież obecnie wszystkie hotele są pozamykane. Za dużo w tym wszystkim jest biurokracji, a za mało wiadomych rzeczy – podkreśla nie bez racji opiekun „pasiaków”. W jego przypadku również jest już plan na przygotowania do wznowienia rozgrywek. – Chciałbym, aby jasno było określone, ile tych tygodni będzie na przygotowania. Czy ruszymy w ostatni weekend maja czy w pierwszy czerwca. W obecnej sytuacji tydzień przygotowań to bardzo dużo – przekonuje Grabowski.

Świadomi niebezpieczeństwa

Również z niecierpliwością na wznowienie rozgrywek czekają po drugiej stronie Rzeszowa czyli na ul. Hetmańskiej. – My jesteśmy sportowcami i chcemy grać. Zresztą byliśmy i wciąż jesteśmy przygotowani na scenariusz, zakładający wznowienie rozgrywek – wyjaśnia Marcin Wołowiec, trener Stali Rzeszów. – Wytyczne, jakie dostaliśmy niewiele się różnią o tych z PKO Ekstraklasy. Jesteśmy świadomi niebezpieczeństwa, które gdzieś tam jest w powietrzu, ale jeśli jest możliwość robienia tego, co się kocha, to trzeba spróbować. Jeśli wszyscy będziemy się trzymać tych restrykcji, to mam nadzieję, że te rozgrywki wrócą, a kibice chociaż przed telewizorami będą mieć trochę radości – dodaje opiekun rzeszowskiego beniaminka. W obozie biało-niebieskich również czekają na doprecyzowanie wszystkich wytycznych, związanych z powrotem ligowego sezonu. – Cały czas ustalamy, jak zaprogramować sobie treningi, aby na koniec maja być gotowym na powrót do ligowej rywalizacji – dodaje Wołowiec.

Coś do udowodnienia

– To jest nasza praca i chcemy jak najszybciej do niej wrócić. Po za tym wydaje mi się, że świat bez piłki jest po prostu nudny. Jeżeli ktoś wcześniej narzekał na oglądanie meczów w telewizji, teraz pewnie zmieni zdanie i swój punkt widzenia – przekonuje z kolei Szymon Szydełko, szkoleniowiec Stali Stalowa Wola. To właśnie ją planowane wznowienie sezonu powinno wyjątkowo ucieszyć, bowiem w momencie przerwania rozgrywek, znajdowała się ona w strefie spadkowej. – W klubie już zostały wytyczone osoby, które będą pilnować wszystkich procedur, związanych z powrotem na boisko. Jest to jak najbardziej do zrobienia. Ważne, aby całe środowisko przestrzegało wytycznych, a ci bardziej świadomi uświadamiali tych, którzy do tych spraw będą mieli nieco luźniejsze podejście – podkreśla Szydełko. W przypadku jego podopiecznych wartość handicapu własnego boiska, jaki będą mieli (aż 10 z 12 meczów rozegrają w Stalowej Woli), może nabrać jeszcze większego znaczenia. – Jesteśmy gotowi na granie co trzy dni. Chcemy udowodnić osobom, które już nas przekreśliły, zasługujemy na II ligę. A że tak jest, to jestem o tym przekonany. Celem jest miejsce w środku tabeli. O wyższym miejscu na razie nie chce za wiele mówić. Mamy tylko nadzieje, że sezon uda się dograć do końca i wszystkie mecze się odbędą – kończy opiekun „Stalówki”.

Co z niższymi ligami?

Na razie nie wiadomo, jak i czy w ogóle rozgrywki zostaną wznowione w niższych ligach. Zgodnie z komunikatem, opublikowanym po spotkaniu prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, wszystkie mecze III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet oraz mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych, zostają odwołane do 11 maja włącznie.

WSTĘPNY PLAN TRENINGÓW DRUŻYN FORTUNA I LIGI I II LIGI

Od 2 lub 4 maja: jeden trener + dwóch zawodników.

Od 6 maja: grupy 6-osobowe.

Od 10 maja: wszyscy piłkarze na specjalnie przygotowanym boisku, dedykowanym tylko jednej drużynie.

MECZE PODKARPACKICH DRUŻYN DO ROZEGRANIA

PGE Stal Mielec: Miedź Legnica (wyjazd), Puszcza Niepołomice (dom), GKS Tychy (w), Stomil Olsztyn (d), GKS Bełchatów (w), Radomiak (d), GKS Jastrzębie (w), Odra Opole (d), Sandecja Nowy Sącz (w), Chrobry Głogów (d), Zagłębie Sosnowiec (w), Chojniczanka (d) + mecz z Lechem Poznań w Pucharze Poznań (d).

Apklan Resovia: Błękitni Stargard (d), Olimpia Elbląg (w), Górnik Łęczna (d), Skra Częstochowa (w), Stal Rzeszów (d), Legionovia (w), Garbarnia Kraków (d), Lech II Poznań (w), Górnik Polkowice (d), Elana Toruń (w), Widzew Łódź (d), GKS Katowice (w).

Stal Rzeszów: Elana Toruń (w), Widzew Łódź (d), GKS Katowice (w), Stal Stalowa Wola (w), Apklan Resovia (w), Znicz Pruszków (d), Gryf Wejherowo (w), Bytovia (d), Błękitni Stargard (w), Olimpia Elbląg (d), Górnik Łęczna (w), Skra Częstochowa (w).

Stal Stalowa Wola: Olimpia Elbląg (d), Górnik Łęczna (w), Skra Częstochowa (d), Stal Rzeszów (d), Legionovia (d), Garbarnia Kraków (d), Lech II Poznań (d), Górnik Polkowice (d), Elana Toruń (d), Widzew Łódź (w), GKS Katowice (d), Pogoń Siedlce (d).

Terminy poszczególnych meczów zostaną ustalone.

mj

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o