Wróciła biel i drewniane rakiety

W sobotę na rzeszowskich kortach dominował biały kolor i drewniane rakiety. Fot. Paweł Bialic (2)

TENIS. Retro granie na koniec sezonu.

W sobotnie przedpołudnie na kortach TenisPlay w Rzeszowie rozegrany został tenisowy turniej “Retro”, który zakończył sezon letni 2012. Była to pierwsza tego typu impreza w naszym regionie. – Podczas turnieju można było poczuć przedwojenną atmosferę tenisa. Pogoda dopisała, a każdy zarówno z uczestników jak i kibiców był usatysfakcjonowany – - mówi organizator i trener tenisa Marian Gajdek.

Turniej “Retro” był głównym punktem podsumowanie sezonu letniego 2012. Podczas imprezy odbyło się wręczenie pucharów i nagród amatorskiej Ligi Tenisowej (łącznie wystartowało 40 zawodników i 5 zawodniczek). W rozgrywkach pierwszoligowych najlepszy okazał się Konrad Maciejewski który wygrał wszystkie piętnaście meczów (60 pkt) nie tracąc nawet seta (30:0). Drugie miejsce zajął Adrian Górski (56 pkt, bilans setów 28:2), który przegrał tylko jeden mecz z głównym zwycięzcą ligi, natomiast trzeci był Maciej Jakliński, który rozegrał jeden mecz mniej (14) zdobywając 45 pkt (bilans setów 23:8).

W II lidze najlepszy okazał się Bogusław Siryk, który w 17 meczach zdobył 68 pkt (sety 30:1), wyprzedzając w klasyfikacji końcowej Bogusława Kulona (19 meczów, 62 pkt, 30:12) i trzeciego Andrzeja Barłowskiego (17 meczów, 52 pkt, 28:12). W kobiecej lidze najlepsza okazał się Izabela Pasternak 16 pkt, która wyprzedziła Sylwię Gargaś-Myśliniec 12 pkt. i Janinę Słańczyk 8 pkt.

Uczestnicy turnieju Retro i zwycięzcy amatorskiej Ligi Tenisowej w komplecie.

Z przedwojenną gracją
W turnieju Retro natomiast wystartowało 6 pań i 12 panów. Każda z tych osób posiadała strój tenisowy nawiązujący do okres przedwojennego, czyli długie białe spodnie, białą koszulkę polo i ewentualnie na to jakiś pulower, czapeczkę lub kaszkiet. Mecze rozgrywano rakietami z tamtej epoki. W kobiecym finale Izabela Pasternak pokonała Janinę Słańczyk 2-0, natomiast w finale mężczyzn Marek Dołowacki zwyciężył Bogusława Kulona 2-0.

Zainteresowanie wzrosło
Tenisowy sezon na otwartych kortach powoli dobiega końca. W tym sezonie, jak zauważa trener Marian Gajdek, zainteresowanie tą dyscypliną wzrosło. – W amatorskiej lidze mieliśmy 40 osób, a w ub. roku niespełna 20 – mówi. – Na pewno zainteresowanie tenisem rośnie, ale głównie przychodzą grać osoby w wieku średnim i starszym. Na pewno swoje zrobiła Agnieszka Radwańska i telewizyjne transmisje w turniejów, których jest dużo. Ludzie dochodzą do wniosku, że warto spróbować i się trochę poruszać, bowiem tenis jest dla każdego, bez względu na wiek – mówi trener Gajdek, który szefuje na kortach TenisPlay.

To najstarsze po Olszynkach (są prawie na wymarciu) korty w Rzeszowie, które również wymagają remontu. – Zwłaszcza chodzi o zaplecze – szatnie, natryski itd. bo są jeszcze z poprzedniej epoki – mówi Gajdek, który zauważa, że zainteresowanie grających nie przekłada się na liczbę powstających nowych obiektów. – Ostatnio korty powstały w Sanoku, ale nie w Rzeszowie. Coraz częściej natomiast można zauważyć korty przy prywatnych posesjach – dodaje Marian Gajdek.

Rafał Myśliwiec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.