Wskrzeszają przedwojenną perłę Huty Komorowskiej

Rok temu w miejscu dworskiej oficyny powstało muzeum poświęcone ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Teraz ruszyły prace przy rewitalizacji, otaczającego budynek, parku. I na tym nie koniec. Mówi się nawet o odbudowie pałacu Kozłowieckich. Fot. Autor

HUTA KOMOROWSKA. Ruszyła rewitalizacja przedwojennego parku Kozłowieckich.

Po dziesięcioleciach nicości siedziba rodu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej odradza się, niczym feniks z popiołów. Rok temu w miejscu dworskiej oficyny powstało muzeum poświęcone ks. kardynałowi Adama Kozłowieckiego. Teraz ruszyły prace przy rewitalizacji, otaczającego placówkę, parku. I na tym nie koniec planów. Mówi się nawet o odbudowie pałacu Kozłowieckich, który przed 1945 r. był wizytówką regionu.

Inwestycja w dworskim parku dotyczy wykonania podbudowy i nawierzchni ścieżek. Koszt inwestycji znacznie przekracza 800 tys. zł (całość to dotacja z zewnątrz). – Zapraszamy wszystkich do odwiedzania parku Kozłowieckich i obserwacji prowadzonych prac, mających na celu rekonstrukcję dawnej świetności historycznych alejek – zachęca Katarzyna Cesarz, kustosz Muzeum im. Kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

– Otwarcie muzeum jest pierwszym etapem powstania tu centrum misyjnego Diecezji Sandomierskiej – mówi Dariusz Bździkot, sekretarz Fundacji “Serce bez Granic”. – Dobre sprawy materialne budują się na mocnych podstawach A my te fundamenty zapuściliśmy zgliszczami. Teraz to miejsce oczyszcza się samo.  Działamy dalej i cieszymy się, że mamy w tym sprzymierzeńców – zaznacza.

Bździkot podkreśla, że wysiłki te nie idą na marne, bo muzeum tętni życiem. – Odwiedzają nas zorganizowane grupy – mówi. – Duża w tym zasługa pani Kasi Cesarz, która, jako kustosz, perfekcyjnie zarządza pracami muzeum. Organizuje także zajęcia plastyczne, garncarskie, wyświetla filmy itd. Pani Kasia ma naprawdę całe mnóstwo pomysłów.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o