Wskrzeszają przedwojenną perłę Huty Komorowskiej

Rok temu w miejscu dworskiej oficyny powstało muzeum poświęcone ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Teraz ruszyły prace przy rewitalizacji, otaczającego budynek, parku. I na tym nie koniec. Mówi się nawet o odbudowie pałacu Kozłowieckich. Fot. Autor

HUTA KOMOROWSKA. Ruszyła rewitalizacja przedwojennego parku Kozłowieckich.

Po dziesięcioleciach nicości siedziba rodu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej odradza się, niczym feniks z popiołów. Rok temu w miejscu dworskiej oficyny powstało muzeum poświęcone ks. kardynałowi Adama Kozłowieckiego. Teraz ruszyły prace przy rewitalizacji, otaczającego placówkę, parku. I na tym nie koniec planów. Mówi się nawet o odbudowie pałacu Kozłowieckich, który przed 1945 r. był wizytówką regionu.

Inwestycja w dworskim parku dotyczy wykonania podbudowy i nawierzchni ścieżek. Koszt inwestycji znacznie przekracza 800 tys. zł (całość to dotacja z zewnątrz). – Zapraszamy wszystkich do odwiedzania parku Kozłowieckich i obserwacji prowadzonych prac, mających na celu rekonstrukcję dawnej świetności historycznych alejek – zachęca Katarzyna Cesarz, kustosz Muzeum im. Kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

– Otwarcie muzeum jest pierwszym etapem powstania tu centrum misyjnego Diecezji Sandomierskiej – mówi Dariusz Bździkot, sekretarz Fundacji “Serce bez Granic”. – Dobre sprawy materialne budują się na mocnych podstawach A my te fundamenty zapuściliśmy zgliszczami. Teraz to miejsce oczyszcza się samo.  Działamy dalej i cieszymy się, że mamy w tym sprzymierzeńców – zaznacza.

Bździkot podkreśla, że wysiłki te nie idą na marne, bo muzeum tętni życiem. – Odwiedzają nas zorganizowane grupy – mówi. – Duża w tym zasługa pani Kasi Cesarz, która, jako kustosz, perfekcyjnie zarządza pracami muzeum. Organizuje także zajęcia plastyczne, garncarskie, wyświetla filmy itd. Pani Kasia ma naprawdę całe mnóstwo pomysłów.

Paweł Galek

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.