Wspólnie uratujmy zabytki kolbuszowskiej nekropolii

- Koszt renowacji każdego z tych nagrobków szacujemy od kilku do kilkunastu tys. zł – mówi Paweł Michno z historyk z Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Jutro będą kwestować przy cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych.

W Dniu Wszystkich Świętych, jak co roku, kolbuszowscy woluntariusze będą kwestować przy cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych. Zebrane w ten sposób pieniądze trafią na renowację zabytkowych nagrobków, których na nekropolii jest wiele.

Opłakany stan starych nagrobków kilka lat temu zmotywował lokalnych historyków do stworzenia grupy, której nadrzędnym celem jest ich rewitalizacja. Podstawową rzeczą było wpisanie najbardziej wartościowych nagrobków do rejestru zabytków. To się udało.

– Mamy już wpisanych 21 pomników, kilkanaście następnych jest przygotowanych do wpisania po to, żeby je uratować w jakiś sposób – mówi Paweł Michno, kolbuszowski historyk. –  Jednak koszt renowacji każdego nich szacujemy od kilku do kilkunastu tys. zł.

Stąd co roku, w Święto Zmarłych, woluntariusze prowadzą na cmentarzu kwestę, która trafia na renowację jednego z wybranych nagrobków. Pomagają w tym również firmy i osoby prywatne. – Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w tej kweście – mówi. – Będziemy wdzięczni, jeśli ktoś będzie chciał nam pomóc.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o