Wśród uhonorowanych jest ks. abp. Ignacy Tokarczuk

94-letni ks. abp Ignacy Tokarczuk jest jedną z sześciu osób, które w czwartek zostaną uhonorowane nagrodą “Świadek Historii”. Fot. Mariusz Kamieniecki

RZESZÓW. I edycja Nagrody Honorowej “Świadek Historii”.

Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyzna w tym roku Nagrody Honorowe “Świadek Historii”, stanowiące regionalny odpowiednik ustanowionej w  2002 roku ogólnopolskiej Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.

Nagroda “Świadek Historii” przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania naszej historii w poszczególnych regionach. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Laureatami I edycji nagrody w Rzeszowie zostali: ks. abp. Ignacy Tokarczuk, prof. Janina Marciak-Kozłowska, ks. Tadeusz Pater, Stanisław Szpunar, Mirosław Majkowski (Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X. DOK) i Franciszek Batory.

Abp Tokarczuk jako ordynariusz diecezji przemyskiej od 1966 r. upominał się o prawa katolików w PRL, współpracował ze środowiskami opozycyjnymi, a także publikował w ramach tzw. drugiego obiegu oraz za granicą. W okresie jego pontyfikatu powstało bez zezwolenia władz h około 400 świątyń.

Prof. Janina Marciak-Kozłowska (urodzona w Duńkowicach w pow. jarosławskim) działa od wielu lat na terenie naszego województwa na rzecz upamiętniania bohaterów narodowych, a także wydarzeń z lat 1939–1956.

Mirosław Majkowski z Przemyśla jest założycielem i prezesem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “X-ego Dowództwa Okręgu Korpusu”. Jest organizatorem widowisk historyczno-teatralnych na terenie Przemyśla i regionu, które gromadzą tysiące widzów.

Stanisław Szpunar z Rzeszowa był jednym z pierwszych więźniów KL Auschwitz, gdzie przebywał do 1945 r. (numer obozowy 133). Stanisław Szpunar był  świadkiem aktu odwagi o. Maksymiliana Kolbego, który oddał swoje życie za Franciszka Gajowniczka.

Franciszek Batory z Weryni w latach 1953–1955 był inwigilowany, a następnie wcielony do zasadniczej służby wojskowej i skierowany do pracy w kopalni węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej. Jest bratem Józefa Batorego, jednego z siedmiu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”, zamordowanych w 1951 r. Od wielu lat w szkołach  prowadzi “żywe” lekcje historii.

Ks.  Tadeusz Pater urodził się w  1933 r. w Rumnie koło Lwowa. Opuścił rodzinne strony, kiedy w 1944 r. nacjonaliści ukraińscy   zamordowali w Rumnie 40 Polaków.   Podejmuje starania o upamiętnienie tego bolesnego wydarzenia.

Wręczenie nagrody odbędzie się w czwartek  o godz. 17   w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie (sala kameralna). Po uroczystości organizatorzy zaplanowali  koncert kameralny. Uroczystość ma charakter zamknięty.

ps

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
stary ormowiecmarikaK.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stary ormowiec
Gość
stary ormowiec

Skąd ja znam tego jegomościa….

marika
Gość
marika

Pamiętam proces zabójców ks. Popiełuszki transmitowany przez radio. Wtedy Piotrowski szargał dobrym imieniem bpa Tokarczuka. Mi wówczas młodej dziewczynie wydawało się to wiarygodne. Uważałam, że pod przysięgą nie można kłamać w sądzie. Natomiast mój śp. ojciec słuchając w radiu tych bredni bronił bpa nie dając szans na jakiekolwiek pomówienia . Teraz wiem, że ojciec miał rację.
Kiedykolwiek i gdziekolwiek widzę Biskupa Tokarczuka głupio mi, że uwierzyłam w te brednie.

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

To jedna z nie wielu postaci Podkarpacia GODNYCH UWAGI i PODZIWU !!