Wśród zabitych są głównie kobiety i dzieci

Łzy i płacz wśród ruin domostw. Fot. PAP

TEHERAN. Znów zatrzęsło Iranem.

Wstępny bilans trzęsienia ziemi, które nawiedziło w sobotę rejon miasta Tabriz w północno – zachodnim Iranie, to 250 osób zabitych i ponad 2000 rannych.  Liczba ofiar śmiertelnych może wynieść nawet 300 osób.

Wśród zabitych są głównie kobiety i dzieci. Większość mężczyzn w chwili kataklizmu pracowało na polach. Ratownicy próbują dotrzeć do trudno dostępnych wsi i wciąż przeszukują gruzy, spod których dotychczas udało się uratować setki ludzi.

Epicentrum pierwszego wstrząsu o sile 6,4 st. w skali Richtera znajdowało się w odległości 60 km na północny wschód od Tebrizu. Drugi wstrząs o sile 6,3 st. nastąpił 11 minut później – w pobliżu miasta Warzgan, ok. 50 km na północny wschód od Tebrizu. Zanotowano ponad 40 wstrząsów wtórnych. W okolicy żyje w rozproszeniu ok. 100 tys. ludzi.

Iran znajduje się na obszarze aktywnym sejsmicznie. Przebiega tamtędy kilka dużych uskoków tektonicznych i trzęsienia ziemi zdarzają się tam dość często. W 2003 roku w mieście Bam na południowym wschodzie kraju trzęsienie pochłonęło ponad 25 tys. ofiar śmiertelnych.

Źródło: TVN 24/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments