Wstrzymają Ci emeryturę jeśli nie zwolnisz się z pracy

- Dla uniknięcia wstrzymania wypłaty emerytury, trzeba przedłożyć przed 1 października w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy, potwierdzające fakt rozwiązania stosunku prac – wyjaśnia Małgorzata Bukała rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS.

PODKARPACIE, KRAJ. Przypominamy, absurdalny przepis obowiązuje.

Osoby, które pobierają emerytury i jednocześnie pracują muszą do końca września zwolnić się z pracy. W innym przypadku ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę im świadczenia. Emerytura zostanie wznowiona dopiero kiedy rozwiążemy umowę o pracę.

Od tego przepisu jest jeden wyjątek, a cała sprawa jest dość skomplikowana i nawet rząd miał problemy z interpretacją ustawy, którą sam stworzył.

Nowe rozwiązania prawne przegłosowane przez parlament i podpisane przez prezydenta na przełomie roku 2010 i 2011 nakładają na emerytów obowiązek zwolnienia się z pracy przynajmniej na jeden dzień. Trzeba to zrobić jeszcze we wrześniu inaczej emerytura, którą pobieramy zostanie wstrzymana, a ta której prawo nabyliśmy ZUS nie będzie mógł zacząć nam wypłacać. Jeżeli zwolnimy się z pracy i udokumentujemy to w ZUS-ie, nasza emerytura zostanie odwieszona. Po przyznaniu świadczenia możemy zatrudnić się ponownie, nawet w tym samym miejscu i na tym samym etacie.

Kiedy nie będziesz musiał się zwolnić?
Istnieje jeden przypadek, w którym nie musimy rozwiązywać stosunku pracy a ZUS nie wstrzyma nam wypłacania świadczenia. – Nie zostaną zawieszone emerytury pobierane przez osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem emerytury wcześniejszej, a następnie – po nawiązaniu nowego stosunku pracy – nabyły prawo do emerytury powszechnej w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, tj. 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna – wyjaśnia Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS.

Nie obejdzie się bez przykładu.
Pani Janina w 2007 roku zwolniła się z pracy i przeszła na wcześniejszą emeryturę, rok później podjęła zatrudnienie i wciąż pobierała wcześniejszą emeryturę. W 2009 roku pani Janina skończyła 60 lat i uzyskała prawo do emerytury powszechnej, która została jej przyznana. Pomimo, że nadal kontynuuje pracę jaką rozpoczęła po przyznaniu emerytury wcześniejszej to ZUS 1 października nie wstrzyma jej emerytury. Opisany przykład jest jedynym przypadkiem kiedy emerytura nie zostanie zawieszona.

W innych przypadkach musimy się zwolnić
W każdym innej sytuacji, aby nabyć prawo do emerytury, oraz aby prawo to nie zostało nam zawieszone musimy rozwiązać umowę o pracę. Jeżeli tego nie zrobimy, nowa ustawa nakłada na ZUS obowiązek zawieszenia 1 października 2011 roku:
- emerytur wcześniejszych, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r.
- emerytur powszechnych, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Artur Getler

do “Wstrzymają Ci emeryturę jeśli nie zwolnisz się z pracy”

 1. Artur Getler

  Pani Anno,
  Przepis jest absurdalny bo nie likwiduje on problemu pracujących emerytów. Nakazuje im natomiast zwolnienie się z pracy tylko po to żeby uzyskać świadczenie, bądź też po to by nie zostało ono wstrzymane. Zaraz po uzyskaniu emerytury można się zatrudnić z powrotem, w tym samym miejscu. Tak naprawdę nie zmienia się nic oprócz komplikowania życia obywatelom. Trzeba załatwić dodatkowe formalność, które absolutnie niczemu nie służą. Teraz druga sprawa, dlaczego niby emeryci nie mogą pracować? Emerytury są niskie, ludzie chcą do nich dorobić. Mamy wolny rynek, żyjemy w wolnym kraju, dlaczego emeryt nie ma prawa pracować, jednocześnie pobierając emeryturę? Skoro na swoją emeryturę zasłużył sobie pracując wcześniej przez kilkadziesiąt lat, opłacając składki, płacąc podatki chociażby na opiekę zdrowotną i edukacje, z której Pani również korzystała. Problem bezrobocia młodych ludzi ma też inne przyczyny, nie tylko pracujących emerytów, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję.
  Z poważaniem,
  Artur Getler – autor nieobiektywnego Pani zdaniem tekstu

 2. Anna

  „Przypominamy, absurdalny przepis obowiązuje. ”
  Dlaczego absurdalny przepis? Redaktor sie zagalopował. Ten przepis jest jednym z nielicznych słusznych przepisów, które zostały wprowadzone w życie. Młodzi ludzie też potrzebują pracy, bo nie mają za co żyć, a emeryci zajmują im miejsce. Piszcie obiektywnie.

  • mmmmmm

   Jak to słusznym ?
   Przecież zwolnią sie na 1 dzień a na nastepny
   pracodawca podpisze nową umowe.
   I po co ta cała szopka i komu potrzebna ?

 3. dorka

  „Nowe rozwiązania prawne przegłosowane przez parlament i podpisane przez prezydenta na przełomie roku 2010 i 2011 nakładają na emerytów obowiązek zwolnienia się z pracy przynajmniej na jeden dzień. Trzeba to zrobić jeszcze we wrześniu inaczej emerytura, którą pobieramy zostanie wstrzymana, a ta której prawo nabyliśmy ZUS nie będzie mógł zacząć nam wypłacać. Jeżeli zwolnimy się z pracy i udokumentujemy to w ZUS-ie, nasza emerytura zostanie odwieszona. Po przyznaniu świadczenia możemy zatrudnić się ponownie, nawet w tym samym miejscu i na tym samym etacie.”

  I co to za rozwiązanie jak zwolnią sie na jeden dzień a później dalej mogą wrócić do tej samej pracy i blokować miejsce młodym ludziom, którzy tej pracy bardziej potrzebują??

 4. ja

  I bardzo dobrze. Przypominam, że mamy najwyższą w kraju stope bezrobocia wśród ludzi młodych …

 5. szok

  WRESZCIE !!!!!!!!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.