Wstrzymają wypłatę pieniędzy unijnych?

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, BRUKSELA. Komisja Europejska dowiedziała się z podkarpackich mediów o kontroli CBA w Urzędzie Marszałkowskim.

Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od zarządu województwa podkarpackiego w sprawie domniemanych nieprawidłowości związanych z udzielanymi w latach 2011-2012 unijnymi dotacjami. W związku z tym w piątek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wystosowali pismo do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie z prośbą o sprecyzowanie, które projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego są badane przez prokuraturę. Do czasu wyjaśnienia sprawy KE sugeruje wstrzymanie wypłaty na niektóre unijne projekty.

13 lutego rzeszowscy agenci CBA przeprowadzili kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim. Zleciła ją Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Chodzi o dotacje udzielane przez urząd przez ostanie dwa lata oraz niektóre decyzje związane z zatrudnieniem pracowników i delegacjami zagranicznymi.

– Śpię spokojnie. Nie obawiam się, żeby trzeba było wstrzymywać certyfikację wydatków dla projektów realizowanych z funduszy unijnych – poinformowała Marta Matczyńska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. – To Komisja Europejska  zarekomendowała, a nie nakazała, wstrzymać certyfikację  wydatków w ramach RPO. Wysłaliśmy pismo do prokuratury i mamy nadzieję, ze w ciągu dwóch tygodni dostaniemy informacje, które projekty trzeba byłoby ewentualnie zablokować.

Marta Matczyńska dodała, że nie obawia się, żeby podczas śledztwa prowadzonego przez prokuraturę stwierdzono jakieś nadużycia. Kontrole wydatkowania funduszy unijnych kontrolował już rzeszowski Urząd Kontroli Skarbowej i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. UKS zresztą wydał bardzo dobrą ocenę w sprawie udzielania dotacji – 1 (w skali od 1 do 4, a im niższa cyfra, tym wyższa ocena).

– Oczekujemy, że prokuratura powiadomi nas, czy bada projekty finansowane z funduszy unijnych, czy może wydatki z budżetu województwa – stwierdziła dyrektor departamentu. – My tego nie wiemy. Istnieje też możliwość, że prokuratura powoła się na tajemnicę śledztwa i nie udzieli nam informacji na ten temat. Albo prokuratura skontaktuje się z Komisją Europejską bez pośrednictwa naszego urzędu.

Mariusz Andres

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.