Wstrzymany nabór do policji

Początkujący policjant rozpoczyna często swoją karierę od patrolówki. To tam dopiero nabiera prawdziwego doświadczenia. Fot. Autor

RZESZÓW, PODKARPACIE. Kryzys powoduje, że ludzie nadal chcą służyć w policji.

Uspokajamy wielu kandydatów, którzy marzą o zasileniu szeregów policji, że wstrzymanie naboru do policji jest jedynie chwilowe i potrwa do 7 stycznia. Tak więc wszyscy chętni już w poniedziałek, 7 stycznia, oraz we wtorek, bo tylko w te dni tygodnia prowadzona jest rekrutacja, mogą odwiedzić w godzinach od 8 do 14  Sekcję Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Rzeszowie znajdującą się na terenie Oddziału Prewencji Policji w podrzeszowskim Zaczerniu.

Super Nowości dowiedziały się, że w 2013 roku na Podkarpaciu ma zostać przyjętych dokładnie 291 funkcjonariuszy, choć ta liczba może się zmienić, bo wszystko jest uzależnione m.in. od tego, ilu policjantów odejdzie na emerytury itd. W styczniu szeregi podkarpackiej policji zasiliło 45 policjantów, w lutym 29, w marcu 20, w kwietniu 25 oraz w maju 35. Na razie nie wiadomo, ile będzie dokładnie osób przyjętych w pozostałych miesiącach. To jednak wiadomość dla tych, którzy już powoli kończą lub zakończyli procedurę rekrutacyjną.

Pozostali, którzy złożą stosowne dokumenty, na początku stycznia muszą jeszcze przejść m.in. test wiedzy, test sprawności fizycznej, multiselect – najtrudniejsza część postępowania. Nawet zdanie wszystkich egzaminów nie gwarantuje pracy w policji, bo kandydat musi przejść jeszcze szczegółowe badania medyczne u wielu specjalistów. Liczą się także punkty rankingowe. – W moim przypadku cała procedura rekrutacyjna zakończyła się pozytywnie, ale miałam za mało punktów i ostatecznie w Rzeszowie się nie dostałam. Za to proponowali mi służbę w Warszawie, ale ze względu na rodzinę nie zdecydowałam się i niestety nie jestem policjantką – mówi Edyta, jedna z kandydatek.

Cała procedura rekrutacyjna może trwać minimum 6 miesięcy, a czasami i ponad rok.

Grzegorz Anton