Wszędzie zmiany w zakrywaniu nosa i ust. Przyłbice tylko jako uzupełnienie maseczki

Tylko maseczki!. Nie będzie możliwości zastępowania masek przyłbicami, chustkami czy szalikami. Przyłbice są nadal „dopuszczone“ do użytku, ale nie jako zastępstwo maski, ale dodatkowa ochrona. Fot. Wit Hadło

Większe restrykcje w regionie warmińsko-mazurskim w postaci zamkniętych galerii, muzeów, kin, hoteli, kortów, basenów i innych miejsc użyteczności publicznej oraz zdalnej nauki dla klas I – III zaczną obowiązywać 27 lutego (sobota). W reszcie województw będziemy musieli zrezygnować z zakrywania ust szalikami, kominami czy przyłbicami. – Przyłbice mogą być stosowane tylko jako uzupełnienie maseczki w celu ochrony oczu – mówi minister.

Od soboty zostanie też wprowadzony obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski ( powrót ze Słowacji lub Czech). Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu z ostatnich 48 godzin.
Skąd taka regionalizacja? Przez długi czas Warmia i Mazury razem z woj. lubuskim miały bardzo mało zachorowań i żadnych zgonów. Jednak w styczniu tego roku region zaczął się plasować w środku lub w czołówce dziennych statystyk zachorowań pod względem województw. Zdarzało się, że liczba nowo wykrytych przypadków w ciągu doby przekraczała tam tysiąc. W środę warmińsko-mazurskie zajęło 4. miejsce z 970 nowymi zakażeniami. Wyżej były tylko województwa: mazowieckie (1961), śląskie (1529) i pomorskie (1113), ale wszystkie trzy mają od niego znacznie więcej ludności. O zjadliwości wirusa świadczy także to, że przez koronawirusa zamknięto tam już 10 proc. szkół. Na Warmii i Mazurach w ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba wezwań karetek do pacjentów zakażonych koronawirusem. – Od paru dni podczas dyżuru nie wysiadamy z karetki, jest wyjazd za wyjazdem, w szpitalach w Olsztynie nie ma miejsc na oddziałach covidowych, więc wozimy pacjentów do placówek po 50 – 70 km od Olsztyna – poinformował media jeden z ratowników medycznych.
Wojewódzki sanepid w Olsztynie postanowił sprawdzić 24 próbki pobrane losowo od mieszkańców powiatów olsztyńskiego i ostródzkiego oraz Elbląga. Okazało się, że w 16 odkryto tzw. brytyjską mutację wirusa.
– Nie jest to badanie reprezentatywne, ale widać, jak ta mutacja jest obecna w tym województwie – powiedział minister.
O czym mówił jeszcze na konferencji? O tym, że nadal podstawowym elementem, który pozwala nam się skutecznie zabezpieczyć, jest przede wszystkim maseczka i stosowanie reguły DDM. Chcemy tę regułę rozszerzyć do reguły DDMAW – „A” to aplikacja, a „W” to wietrzenie pomieszczeń. Chodziło mu o aplikację STOP COVID – ProteGO Safe – aplikacja na telefon, która, informując o kontakcie z koronawirusem, pomaga z nim walczyć.

am

5 13 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
1 miesiąc temu

Komu zalegają maseczki?
Obserwujac prase i TV to najczesciej prezesowi Kaczynskiego ktory nagminnie lamie obowiazek noszenia maseczki.

kolo
kolo
1 miesiąc temu

Komu zalegają maseczki? :) Kolejnemu pisowskiemu znajomkowi? :)
Ciekawy mnie też dobór województwa do lockdownu :) „1-2-3 dziś zamknięte będziesz ty!” – zapewne pisowscy eksperci, swoimi fachowymi metodami będą wskazywać obszary do zamknięcia :) Oczywiście z dnia na dzień żeby przypadkiem przedsiębiorcy nie wiedzieli przed czasem żeby nie robić jakichkolwiek kroków zmierzających do ograniczenia wydatków w przypadku zamknięcia ich biznesu :)

Ot państewko z g.wna sznurka i dykty daje o sobie znać :)

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Tylko tego poprawnego noszenia maseczek nie ma kto egzekwować. Wsiadasz do autobusu ponad połowa ludzi nosy na wierzchu. Wchodzisz do sklepów to samo.

bloger
bloger
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

i jak zwykle w takich sytuacjach na ulicach brak dzielnych zuchów ze Straży Miejskiej

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu
Reply to  bloger

Straz Miejska nie ma prawa egzekwować od ciebie obowiązku noszenia maseczki. Policja juz tak. Ale policja woli bić bezbronne kobiety pałkami a nie łapać osiłka który noszenie maszeczki ma w 4 literach

giertych-policjancie-ktory-zlamales-reke-dziewczynie-po-utracie-wladzy-przez-pis-wrocimy-do-sprawy-grozi-panu-przynajmniej-5-lat-wiezienia.jpg
hijena
hijena
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

Szanowny Pompo,to wytłumacz mi na co idą ogromne pieniądze z Magistratu na Straż Miejską ,kiedy widoczna jest raz w roku podczas procesji świetej ,jako honorowa obstawa watykańskiego wojewódzkiego funkcjonariusza