Wszyscy przeciw nowemu prawu patentowemu

W 2010 r. do Urzędu Patentowego RP zostało zgłoszonych 3 430 wniosków, tymczasem do niemieckiego urzędu DPMA 59 245 wniosków. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE, KRAJ.  Zagrożenie dla polskiego biznesu.

Większość polskich firm, ośrodków naukowo-badawczych i szkół wyższych jest  przeciwna przystąpieniu  Polski  do jednolitego systemu patentowego, który miałby obowiązywać na obszarze Unii Europejskiej.  –  Takie rozwiązanie byłoby  zagrożeniem dla polskiego biznesu – mówi Jan Żygłowicz , rzecznik patentowy w Gamrat SA w Jaśle.
Biznesmeni są nastawieni negatywnie do pomysłu rządu. W tej sprawie wysłali list do premiera. – Protest przedsiębiorców wynika z kilku rzeczy. Raz, ze względów na koszty tłumaczenia dokumentów patentowych przy podejmowaniu lub prowadzeniu działalności gospodarczej. Każdy patent będzie publikowany w jednym z trzech języków urzędowych, tj. w angielskim, francuskim lub niemieckim i nie będzie tłumaczony na język polski przy obowiązywaniu go na terenie Polski – wyjaśnia Jan Żygłowicz.

Drugi powód jest bardziej skomplikowany. – W myśl nowych zasad, patent będzie przyznawał jednolitą ochronę na terenie całej Unii Europejskiej oraz będzie wywierał taki sam skutek we wszystkich państwach Wspólnoty. Tak więc losy opatentowanego wynalazku w jednym państwie podzielą losy patentu w całej Unii. Dziś producenci  w ramach procedury patentu europejskiego lub międzynarodowego wybierają określone kraje, w których chcą opatentować wynalazki. I to jest o wiele korzystniejsze dla przedsiębiorców – mówi rzecznik patentowy jasielskiej firmy.

Jest też inne zagrożenie.  Każda firma, nawet jeśli będzie produkować tylko na rynek polski, zostanie zmuszona zainwestować w przeszukanie tysięcy obcojęzycznych dokumentów, by sprawdzić czy dane rozwiązanie nie zostało opatentowane w innym kraju. Jeśli tak, to będzie musiała się wycofać ze swoich innowacyjnych projektów.

***
Sprawa pokazuje  stopień  zapóźnienia technologicznego Polski. Cieszy wspólny front przeciw niekorzystnym dla nas  planom UE. Teraz biznesmeni powinni utworzyć nowy front w celu podniesienia innowacyjności polskiej gospodarki.

Piotr Samolewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments