Wszystkich Świętych to radosny dzień

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, tradycyjnie na cmentarzach zapalimy znicze. Fot. Wit Hadło
1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, tradycyjnie na cmentarzach zapalimy znicze. Fot. Wit Hadło

Bardziej prawidłowe byłoby, gdybyśmy 2, a nie 1 listopada, odwiedzali groby bliskich na cmentarzach.

1 listopada obchodzimy w Kościele uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy rzesze wszystkich zbawionych, także tych, którzy nigdy nie byli ogłoszeni przez Kościół świętymi. Jest to bardzo radosna uroczystość, w której dziękujemy Bogu za łaskę zbawienia. Natomiast 2 listopada, w Dzień Zaduszny, wspominamy wiernych zmarłych czekających w czyśćcu na łaskę oglądania Boga twarzą w twarz.

Świętość jest kojarzona jako coś wyjątkowego, dla wybranych. To błąd. Wszyscy bowiem, którym 1 listopada oddajemy cześć, wielcy święci opisani w księgach błogosławionych oraz ci bezimienni, zwyczajni święci, pokazują, że niebo jest dla nas. Pokazują nam drogę przeznaczenia.

– 2 listopada to dzień, w którym szczególnie modlimy się za naszych zmarłych czekających jeszcze w czyśćcu na łaskę oglądania Boga twarzą w twarz – wyjaśnia ojciec Łukasz Filc, duszpasterz akademicki z klasztoru ojców Dominikanów w Rzeszowie. – Stąd tego dnia kolor szat liturgicznych to fiolet – kolor żałobny.

Dlaczego na Wszystkich Świętych wszyscy idą na cmentarze, a w Dzień Zaduszny tylko nieliczni? – To kwestia pewnej tradycji, ale i zapewne dlatego, że 1 listopad jest dniem wolnym od pracy, zaś 2 listopad jest dniem roboczym – tłumaczy ojciec Łukasz. – Choć bardziej prawidłowo byłoby odwiedzanie cmentarzy 2 listopada.

Listopad poświęcony modlitwie za zmarłych
W tym roku jednak Dzień Zaduszny przypada wyjątkowo w wolną sobotę. 1 i 2 listopada na grobach zapalane są znicze. Są to symbole żywej pamięci o zmarłych, symbolizują też Chrystusa i wiekuistą światłość. Składa się też tzw. wypominki.

– Cały miesiąc listopad jest szczególnie poświęcony modlitwie za zmarłych – mówi dominikanin z Rzeszowa. – Stąd wypominki – kartki, na których wypisujemy imiona naszych bliskich zmarłych, za których chcemy, by się modlono. Przez cały listopad w większości kościołów odmawiany jest różaniec z odczytywaniem imion tych zmarłych. W naszym dominikańskim kościele dodatkowo za tych zmarłych odprawianych jest 12 mszy św., tzw. msze św. roczne w pierwsze poniedziałki miesiąca, od listopada począwszy, a w październiku kolejnego roku skończywszy. Ofiara składana przy okazji wypominek jest ofiarą wspomagającą parafie.

Odpusty za zmarłych
Od uroczystości Wszystkich Świętych aż do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. To wyjątkowa okazja. W komunikatach duszpasterskich podczas mszy św. podawana jest informacja, że od 1 listopada od godz. 12 do 2 listopada do godz. 24 we wszystkich kościołach oraz kaplicach można uzyskać odpust zupełny, który wolno ofiarować tylko w jednym z tych dni, tylko raz i tylko za jednego zmarłego, jeżeli wierni pobożnie nawiedzą dom Boży i równocześnie odmówią Ojcze nasz i Wierzę w Boga Ojca. Natomiast każdego dnia od 1 do 8 listopada można dostąpić odpustu zupełnego dla zmarłych za nawiedzenie cmentarza i równocześnie zmówienie choćby myślnej modlitwy w intencji zmarłych.

Do tej informacji należy jeszcze dodać, że odpusty te można uzyskać „pod zwykłymi warunkami”, czyli po wypełnieniu warunków wstępnych, potrzebnych do otrzymania jakiegokolwiek odpustu. Są to: spowiedź sakramentalna, przyjęcie komunii św. i modlitwa w intencji papieża. Chodzi o intencję, jaką Ojciec Święty wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji papieża.

Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Ojca Świętego wypełnia się całkowicie przez odmówienie Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo. Wiernym jednak pozostawia się możliwość odmówienie jakiejkolwiek innej modlitwy. Ponadto do uzyskania odpustu wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego. Do uzyskania odpustu zdolna jest osoba, która jest ochrzczona, nie została ekskomunikowana i znajduje się w stanie łaski, przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanych czynności. Jeżeli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy.

Co to jest odpust?
„Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1471).

Odpust jest cząstkowy lub zupełny za zmarłych w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Jest on oznaczany bez określania dni lub lat. Można uzyskać tylko jeden odpust w ciągu dnia. Odpust cząstkowy lub zupełny możemy ofiarować za zmarłego jako wstawiennictwo za niego.

Dzień Wszystkich Świętych na świecie:
Wielka Brytania – Brytyjczycy wrzucają do ognia kamienie, warzywa, orzechy, wszystko po to, by odgonić złe duchy.
Meksyk – Dzień Wszystkich Świętych ma charakter radosny. Na cmentarzach urządzane są zabawy i różnego rodzaju maskarady z akcesoriami wyśmiewającymi śmierć.
Filipiny – W tym dniu cmentarze zapełniają się całymi rodzinami, ustawia się namioty, w których urządzane są huczne biesiady.
Stany Zjednoczone – Podczas Halloween odbywają się uliczne parady i zabawy do białego dnia.
Szwecja – Zaduszki są ruchomym świętem i przypadają w pierwszą sobotę listopada. Na każdym cmentarzu znajduje się tzw. zagajnik pamięci, w którym rozsypuje się prochy zmarłych, którzy nie chcieli tradycyjnego pochówku.
Francja – Mieszkańcy tego kraju nie mają tradycji palenia zniczy na grobach.
Holandia – Nie obchodzi się żadnego święta o charakterze religijnym. Jedynie 4 maja Holendrzy obchodzą tzw. upamiętnienie zmarłych. Składa się wtedy wieńce i kwiaty na miejscach kaźni i przy pomnikach.
Rosja – w tradycji rosyjskiej zmarłych wspomina się w Niedzielę Wielkanocną. Tego dnia Rosjanie całymi rodzinami gromadzą się przy grobach najbliższych.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ateista
ateista
7 lat temu

Nie ma żadnych bogów, czyśćca itp bredni. „Wszystkich Świętych” to nazwa święta nieporozumienia. „Wszystkich zmarłych” to nazwa właściwa. To smutne święto a nie radosne. Nie ulegajcie heppeningom związanym z tym świętem.

tomek
tomek
7 lat temu

jestem w Paryżu. wszystkie sklepy otwarte, nic nie czuć że jest święto tylko w Polskim Kościele:) francuzi bezbożnicy, araby, murzyni, chińczycy. sama zgraja!!!

blokers
blokers
7 lat temu

Pracownicy KK ,to arcymistrzowie w ściemnianiu mowiąc nowoczesną polszczyzną.W przeszlości znany był handel odpustami.Mając odpowiednią sakiewkę mozna było grzeszyć na zaś,wykupić np. dziesięć zgwałceń,

Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
7 lat temu

Czyściec?
A co to takiego?

anka
anka
7 lat temu

Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych”
Co to za bzdury? Czy sami ksieza rozumieja o czym to jest?

Bramkarz
Bramkarz
7 lat temu
Reply to  anka

Tak Aniu rozumieją i Ty wysil głowę i też zrozumiesz A nie patrz sceptycznie tylko miej dobrą wolę do zrozumienia tego