Wszystko o badaniach przed hospitalizacją

PODKARPACIE. NFZ: Niedopuszczalne jest wymaganie od pacjenta wykonania konkretnych badań i warunkowanie przyjęcia chorego do szpitala posiadaniem ich wyników.

– Dostałam skierowanie na zabieg wraz z wykazem badań, które wcześniej powinnam wykonać. Zabieg ma być robiony na fundusz, ale badania muszę wykonać prywatnie, czy to zgodne z prawem? Ilość tego typu pytań dotyczących warunków przyjmowania chorych na zabiegi sprawiły, że Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował swoje stanowisko w tej sprawie przypominając świadczeniodawcom o ich obowiązkach.

– Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, kierując świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub do leczenia szpitalnego, dołącza do skierowania: wyniki badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, będące w jego posiadaniu, umożliwiające lekarzowi kierującemu postawienie wstępnego rozpoznania stanowiącego przyczynę skierowania; istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

Przed zabiegiem badania robi szpital

W przypadku zakwalifikowania świadczeniobiorcy do leczenia szpitalnego, a w szczególności do planowego leczenia operacyjnego, szpital wykonuje konieczne dla leczenia szpitalnego badania diagnostyczne i konsultacje. Także koszty wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej, produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych zastosowanych w trakcie udzielania świadczeń we wszystkich zakresach świadczeń, ponosi świadczeniodawca.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments