Wybieramy schody do domu

Schody mają nie tylko za zadanie służyć nam przez długie lata, ale też zdobić wnętrze naszego domu. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przemyśleć decyzję i wybrać najlepsze, najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Dlatego, we współpracy z naszym ekspertem, przygotowaliśmy dla Państwa szereg cennych porad i wskazówek, które ułatwią Państwu wybór.

– Decyzję o wyborze i montażu schodów najlepiej jest podjąć na etapie projektu architektonicznego budynku – wyjaśnia Robert Wojas z firmy MiW. – Schody wewnętrzne można umieścić w korytarzu lub holu, wydzielając klatkę schodową, lub zbudować schody otwarte w salonie lub innej części budynku. Schody w salonie są widoczne, dlatego muszą być nie tylko bezpieczne i wygodne, ale również dekoracyjne, i powinny podkreślać charakter wnętrza – dodaje.

Schody muszą pasować do wnętrza

Jeżeli nie mamy możliwości uczestniczyć w fazie projektowania schodów (np. ze względu na zakup gotowego projektu), to dobieramy materiały do już istniejącego wnętrza i jego charakteru. – Przy schodach betonowych dobieramy materiał na stopnie, podstopnice i balustradę – tłumaczy ekspert. – Najczęściej stosuje się drewno, ale mogą być również płytki ceramiczne, kamień, szkło i metal. Drewno użyte na schody powinno być wysokiej jakości, dobrze wysuszone i twarde – najczęściej jest to: dąb, buk, klon, brzoza oraz wiśnia. Można również łączyć różne materiały, np. konstrukcja stalowa, stopnie drewniane, a balustrada szklana – dodaje.

Drewno czy metal?

Przy schodach wewnętrznych decydujące znaczenie ma wizja i planowany charakter wyglądu całości wnętrza i to będzie wpływać na wybór podstawowego materiału konstrukcyjnego (drewno, metal, beton ) bardziej niż parametry użytkowe materiału.

Najbardziej popularnymi materiałami, z których mogą być wykonane schody, to drewno i metal. Te drewniane dopełnią wnętrza przytulne i klimatyczne. Niestety, na ich niekorzyść przemawia dość wysoka cena. Ale płacąc za drewniane schody, płacimy tak naprawdę za komfort użytkowania, odporność na zniszczenia i to, że pasują do zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń. Poza tym drewno zatrzymuje ciepło, dlatego dużo przyjemniej jest stanąć na nich bosą stopą. Musimy jednak pamiętać o tym, że drewniane schody wymagają konserwacji. Wraz z upływem czasu, powierzchnia lakierowana ściera się, a schody przestają prezentować się tak okazale, jak wcześniej. Jeżeli chcemy temu zapobiec, warto je cyklinować i od czasu do czasu wymieniać lakierowaną powierzchnię. Uważajmy też na wilgotność i zmiany temperatury, bo schody zaczną nam skrzypieć.

Bardzo często spotykane są też schody metalowe, które doskonale sprawdzą się w wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Najlepiej jest zdecydować się na schody, które są wykonane ze stali kwasoodpornej, tłoczonej na zimno, która jest odporna na uszkodzenia. Nie zapominajmy też, że na stali łatwo jest się poślizgnąć, dlatego w trosce o nasze bezpieczeństwo wybierajmy stopnie antypoślizgowe.
Doskonale sprawdzi się również połączenie metalu z drewnem (np. balustrady metalowe, stopnie drewniane). Takie rozwiązanie jest nie tyle praktyczne, co efektowne i w ogólnym rozrachunku finansowym wyjdzie nam na korzyść. UWAGA! Gdy masz dzieci, nie zapomnij o zainstalowaniu u podstawy i na szczycie schodów bramek zabezpieczających. Dzięki temu będziesz miał pewność, że twoje dziecko jest bezpieczne.

Ile zapłacimy za schody?

Montaż schodów jest jedną z końcowych prac wykończeniowych, warto jednak uzgodnić zakres prac wcześniej. – Jeżeli prowadzimy jeszcze prace budowlane, to balustrady przeszkadzają ekipie budowlanej, a oklejanie stopni nie zapewni bezpieczeństwa ani gotowym stopniom ani ludziom – wyjaśnia ekspert. – Na czas budowy schody na konstrukcji metalowej można zaopatrzyć w stopnie tymczasowe – dodaje.

Koszt budowy schodów zależy od projektu, użytych materiałów oraz wykończenia i może się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (dokładne obliczenie jest możliwe po analizie szczegółowego projektu). Najtańszym rozwiązaniem jest montaż schodów modułowych – z gotowych, powtarzalnych elementów.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ambers
ambers
4 lat temu

Przede wszystkim stawiajcie na jakość rozwiązań i firmy z dobrymi opiniami. Przykładów nie ma wiele – każdy w swojej okolicy ma dosłownie kilka takich firm. Tak się składa, że mieszkam na Śląsku i również sprawdzałem Prudlik. Od dwóch lat mam ich schody dywanowe z drewna egzotycznego. Strasznie nam się podobał gotowy projekt z ich galerii i taki właśnie został wdrożony. realizacja bardzo ok, a co najważniejsze – nie dzieje się nic złego, nie ma śladów użytkowania.

malkot
malkot
6 lat temu

Schody to tylko drewniane – właśnie takie zdecydowanie najlepiej pasują do naszych warunków. Schody drewniane mają przede wszystkim fajny styl, pozytywnie wpływają na całą aranżację. Patrzyłam na te schody Prudlik – kilka projektów rzeczywiście super.

ksym
ksym
7 lat temu

Zdecydowanie najlepiej wyglądają schody drewniane. W zasadzie macie przy nich całkowicie odmienione wnętrze, wyglądające o niebo lepiej, ale to już oceńcie samodzielnie. U nas schody Prudlik tak naprawdę odmieniły pomieszczenie…