Wybory, Brexit i Kubica w bolidzie

Całe rzesze ekspertów przewidują, co może przynieść nam rok 2019. Nie posiadam kompetencji, by dołączyć do globalnego chóru wróżbitów, ale z przyjemnością podzielę się z Państwem listą nadchodzących – ważnych dla mnie – wydarzeń.

POLITYKA

*Brexit. 29 marca Wielka Brytania weźmie rozwód z Unią Europejską. Na jakich warunkach? Tego nie wiedzą nawet rządzący Zjednoczonym Królestwem. Na Wyspach mieszka ponad milion Polaków, a Wielka Brytania to nasz poważny partner gospodarczy. Już choćby z tych powodów powinniśmy trzymać kciuki, aby rozstanie przebiegło bez poważniejszych konsekwencji.
*Wybory. Najpierw do Parlamentu Europejskiego, w październiku bądź w listopadzie do Sejmu i Senatu. Zobaczymy, czy Europa skręci jeszcze bardziej w prawo, a Polacy znów zawierzą architektom „dobrej zmiany”. Do wyborów czeka nas zatem festiwal obietnic i kamuflażu oraz bezpardonowa, brudna gra polityków.
*Co zrobi Donald? Wróci, nie wróci, wróci…Pod koniec roku Donald Tusk przestanie być szefem Rady Europejskiej i wtedy dowiemy się, czy wystartuje w wyborach na prezydenta Polski.
*Welcome to America. Nasz największy sojusznik wielokrotnie obiecywał zniesienie wiz dla Polaków udających się do USA. W grudniu ma to w końcu nastąpić.

FILM

*Serialowy zawrót głowy. Jak pisał Krzysztof Varga, zwrotnica została przestawiona i dziś to seriale, a nie kinowe produkcje, kształtują gusta ludzi na całym świecie. Polscy fani czekają na „Wiedźmina” i „Watahę” (3 sezon). Osobiście gorąco polecam: „Grę o Tron” (finałowy, 8 sezon), „The Crown” (3 sezon), „Stranger Things” (3 sezon), „Opowieść podręcznej” (3 sezon) i „Detektywa” (3 sezon), Gomorra (4 sezon).
*Szyc Marszałkiem. Trzy dni przed Świętem Niepodległości do kin wejdzie „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy. W rolę Marszałka wcielił się Borys Szyc.

SPORT

*Polak w Formule 1. Robert Kubica po 9 latach wraca do Formuły 1. Polak wielkie ściganie zacznie 17 marca na torze w Australii. Prowadzić będzie bolid Williamsa.
*Droga do Euro. Marcowym meczem z Austrią w Wiedniu polscy piłkarze rozpoczną kwalifikacje do Mistrzostw Europy 2020. Brak awansu byłby klęską, bo biało-czerwoni trafili do stosunkowo łatwej grupy.
*Po dawny blask. Trzecia w tabeli Stal Mielec ruszy do walki o Ekstraklasę. Charakterna drużyna Artura Skowronka nie jest bez szans.

INWESTYCJE

Najbardziej ambitne plany posiada – to żadna niespodzianka – stolica Podkarpacia. Czekam z niecierpliwością na nowe, ekologiczne autobusy, pływalnię na Matuszczaka i Centrum Lekkoatletyczne na stadionie Resovii.

SPOŁECZEŃSTWO

Do rozwiązania jest mnóstwo problemów. Do najistotniejszych zaliczam walkę ze smogiem. Mam rodzinę w Krakowie, wiem co oznacza parszywe powietrze, ale przecież na Podkarpaciu też bywa paskudnie. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają u nas mieszkańcy Jarosławia. Przy okazji warto zapamiętać jedną liczbę: 46 tysięcy. Właśnie tyle osób umiera rocznie w Polsce z powodu chorób wywołanych smogiem.

Ciekaw jestem, jak potoczą się sprawy związane z pedofilią w polskim kościele. Czy znajdą się odważni hierarchowie; tacy, którzy staną po stronie ofiar, a nie katów? Trzęsienie ziemi może wywołać film dokumentalny Tomasza Sekielskiego. O ile powstanie już w 2019 roku.

Tomasz Szeliga, redaktor naczelny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o