Habemus Papam! Argentyńczyk Jorge Bergoglio nowym papieżem!

Argentyński kardynał Jorge Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Przyjął imię Franciszek. Fot. Archiwum

WATYKAN, RZYM. Już w drugim dniu konklawe w Watykanie z komina nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. Papieżem został arcybiskup Buenos Aires. Jest to pierwszy papież z Ameryki Południowej.

W środę tuż po godz. 19 oczom wiernych w Watykanie i na całym świecie ukazał się biały dym z komina nad Kaplicą Sykstyńską. Okazało się, że wbrew zapowiedziom było to jedno z najkrótszych konklawe w historii. Nowego papieża wybrano po pięciu głosowaniach, w ciągu dwóch dni. Głową kościoła katolickiego został trochę niespodziewanie arcybiskup Buenos Aires, Jorge Bergoglio. Przybrał imię Franciszka.

Najpierw w południe po dwóch porannych głosowaniach ukazał się czarny dym. Przed głosowaniem kardynałowie elektorzy zebrali się o godz. 8.15 na mszy w Kaplicy Paulińskiej. Od godz. 9.30 do 12.30 obradowali i głosowali w Kaplicy Sykstyńskiej, po przerwie powrócili do niej o godz. 16. Kiedy o 17.30 wciąż nie było dymu, powszechnie zaczęto mówić, że konklawe potrwa nawet do końca tygodnia.

Tymczasem kilka minut po 19 oczom wiernych ukazał się biały dym i na placu św. Piotra w Watykanie zapanowała euforia. Kilkadziesiąt minut później nowy papież został przedstawiony całemu światu.

W konklawe brało udział 115 elektorów z całego świata, wśród nich czterech polskich kardynałów: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Faworytem mediów na całym świecie był włoski kard. Angelo Scola.

Papież emeryt, Benedykt XVI zapowiedział, że nie zamierza wziąć udziału w mszy inaugurującej pontyfikat jego następcy. Natomiast z uwagą śledził transmisje dotyczące konklawe w swojej siedzibie w Castel Gandolfo.

tvp3.pl, kp

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
komentator
Gość
komentator

nowy papież powinien naszym poodbierać maybachy i limuzyny, a dać rowery

leon
Gość
leon

Jeśli pojawił się biały dym – znaczy to że poszła uszczelka pod głowicą :)

Stefan
Gość
Stefan

Masz rację! Pod twoją głowicą została „wydmuchana” uszczelka. Problem w tym, że w twoim przypadku jest to nie do naprawienia. Serdeczne wyrazy współczucia!