Wybrano projektanta wielopoziomowego parkingu na Podpromiu

Opracowywanie projektu wielopoziomowego parkingu na Podpromiu będzie trwało ok. 16 miesięcy. Fot. Wit Hadło

Blisko rok temu miasto Rzeszów rozpoczęło poszukiwania firmy, która zaprojektuje budowę wielopoziomowego parkingu na Podpromiu. Wykonawcę zadania wyłoniono dopiero kilka dni temu. Dzięki inwestycji liczba miejsc parkingowych zwiększy się z 350 do ponad 1000.

O budowę wielopoziomowego parkingu na Podpromiu mieszkańcy Rzeszowa apelują od wielu lat. Obecny parking liczy zaledwie 350 miejsc i jest niewystarczający. Każdego dnia jest niemal wypełniony po brzegi samochodami, a warto odnotować, że w związku z pandemią ruch w mieście jest obecnie mniejszy niż chociażby na początku ubiegłego roku. W chwili, gdy sytuacja wróci do normy, i gdy oddane do użytku zostanie nowoczesne osiedle mieszkaniowego Olszynki Park, obecny parking na Podpromiu będzie zwyczajnie niewystarczający.
W związku z tym miasto ogłosiło w kwietniu ubiegłego roku przetarg na opracowanie projektu parkingu. Zbyt wysokie wymagania potencjalnych wykonawców oraz problemy formalne doprowadziły do unieważnienia postępowania. Jesienią ogłoszono więc drugi przetarg. Dopiero teraz, w marcu, udało się wyłonić wykonawcę zadania. – Opracowaniem dokumentacji projektowej budowy wielopoziomowego parkingu przy hali Podpromie zajmie się firma ARP Manecki z Krakowa – mówi Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa. – Koszt wykonania dokumentacji projektowej to ponad 757 tys. zł. Firma na dostarczenie projektu będzie miała 480 dni od daty podpisania umowy – dodaje. Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w III kwartale 2022 r.
Nowy parking na Podpromiu ma pomieścić łącznie ok. 1060 samochodów. Na poziomie I (parter) znajdzie się miejsce na: 93 rowery, 23 autokary i 273 samochody osobowe. Na poziomie II zaparkuje 279 samochodów osobowych, na poziomie III już 315, a na poziomie IV ok. 173. Zjazd z parkingu ma powstać od strony mostu Zamkowego, po jego stronie północnej.

Kamil Lech

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments