Wydawcy korumpują nauczycieli?

PODKARPACIE. Niektóre wydawnictwa kuszą nauczycieli nietypowymi bonusami do podręczników.

Tablice interaktywne dla szkoły, szkolenia dla nauczycieli, w skrajnych przypadkach weekendy w SPA. Tak wydawnictwa walczą o przetrwanie na rynku. – Jesteśmy uodpornieni na chwyty marketingowe – przekonują pedagodzy. – Rodzaj bonusu nie jest powodem  dla którego wybieramy taki a nie inny podręcznik.

Rokrocznie przybywa ok. 200 nowych podręczników. Ale trzeba je jeszcze odpowiednio zareklamować i nazwijmy to brzydko “opchnąć”. Dlatego też odpowiedzialni za wybór książek nauczyciele są dosłownie bombardowani bonusami od wydawnictw, które liczą po cichu, że to właśnie on zadecyduje o wyborze ich produktu. Niestety metody pozyskiwania nauczycielskiej przychylności przywodzą na myśl kuszenie lekarzy przez firmy farmaceutyczne. Na szczęście podkarpaccy pedagodzy tak łatwo się nie dają.

Nie jesteśmy przekupni!

– Owszem wydawnictwa proponują nam bonusy, jednak nie są one żadnym kryterium przy wyborze podręczników – mówi Renata Kędzierska dyrektor Zspołu Szzkół nr 7 w Rzeszowie – Jeżeli coś proponują, to przeważnie dla uczniów, np. szafki czy meble do sali lekcyjnej, fartuszki do zajęć z plastyki, pomoce dydaktyczne czy tornistry z wyprawką. Zdążają się też propozycje szkoleń dla nauczycieli, ale tylko po to, by poznać ofertę wydawnictwa. Jesteśmy jednak uodpornieni na takie chwyty marketingowe. Wybierając podręcznik kierujemy się jego wartością merytoryczną i ceną.

Podobnego zdania jest Tadeusz Bajda dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. – Procedura wyboru podręcznika jest następująca: najpierw wybieramy książki, dopiero później rozmawiamy o dodatkowych bonusach. Tak jest najuczciwiej. Jeżeli wydawnictwo proponuje nam bonus, decydujemy się tylko na taki, na którym zyska szkoła i uczniowie. Nie ma mowy o prywacie.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ulka
Ulka
9 lat temu

Nauczyciele nie patrzą na uczniów tylko na swoją wygodę.
Biorą te podręczniki ,do których są poradniki metodyczne z gotowymi konspektami lekcji,nie patrząc na cenę podręczników.
Rodzic kupuje bo musi.Znam to od podszewki.

Borjan
Borjan
9 lat temu

wydawcy korumpuja nauczycieli ..podobnie jak firmy farmaceutyczne postępują z lekarzami ….