Wyemigrowało już 180 tys. mieszkańców Podkarpacia

Coraz rzadziej Polacy wyjeżdżają do pracy sezonowej, większość myśli już o stałym pobycie za granicą. Fot. Wit Hadło
Coraz rzadziej Polacy wyjeżdżają do pracy sezonowej, większość myśli już o stałym pobycie za granicą. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Obecnie około 2 mln 300 tys Polaków mieszka za granicą.

Mniej dzieci rodzi się w całym kraju, ale nasz region jest o tyle w gorszej sytuacji, że ogromna liczba mieszkańców decyduje się na wyjazd za granicę. Wkrótce społeczeństwo na Podkarpaciu mocno nam się zestarzeje.

– Dane z półrocza tego roku wskazują, że po dwóch latach dodatniego salda migracji zagranicznych (na pobyt stały), znów zauważamy, że więcej osób wymeldowuje się z powodu wyjazdu za granicę, niż przyjeżdża na stałe – mówi Teresa Krzemińska, z-ca dyrektora Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Coraz mniej osób decyduje się na powrót do kraju, a wyjeżdżają ci, którzy są dla społeczeństwa najcenniejsi.

– To są przede wszystkim osoby w wieku produkcyjnym, które wyjeżdżają głównie z powodu braku pracy. Bardzo często te młode osoby zakładają rodziny za granicą – dodaje Krzemińska.

Praktycznie połowa opuszczających nasze województwo to są młodzi ludzie do 39. roku życia, a wśród dwudziestolatków przeważają kobiety, które w Wielkiej Brytanii rodzą najwięcej dzieci ze wszystkich mniejszości.

– W tej chwili sytuacja demograficzna w kraju, ale również na Podkarpaciu jest niepokojąca. Od 2000 roku o prawie 11 proc. spadła liczba urodzeń. Mimo tego, że przyrost naturalny wciąż jest dodatni i w 2012 r. wyniósł 1,25 promila, to nadal nie ma prostej zastępowalności pokoleń. Prognoza demograficzna GUS jest taka, że do 2030 roku spadnie o 160 tys. liczba ludności w wieku produkcyjnym i o 60 tys. w wieku przedprodukcyjnym, przy jednoczesnym wzroście ludności w wieku poprodukcyjnym. To może oznaczać, że społeczeństwo nam się zestarzeje, choć mam nadzieję, że zostaną poczynione pewne działania, aby temu zapobiec – mówi Teresa Krzemińska.

Polacy najczęściej wybierają Wielką Brytanię oraz Niemcy. Mieszkańcy Podkarpacia na drugim miejscu wybierają się do Stanów Zjednoczonych. Bardzo popularne są też Francja, Włochy, a coraz więcej naszych rodaków wybiera też życie w krajach skandynawskich.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ambroży
Ambroży
7 lat temu

28 % młodych z wyższym wykształceniem nie posiada pracy w wieku do 25lat. Jest to znacznie gorszy od reszty krajów UE . Co gorsze wszystko próbuje się łagodzić różnymi uogólnieniami , ale mnie bardzo martwi fakt że nikt nadal nie pomyśli co by było gdyby tyle polskiej młodzieży nie wyjechała za granicę . o ile wzrosły by te wskaźniki?.

yoda
yoda
7 lat temu

To jest dopiero początek, początek końca polski której po 2020 roku już nie będzie. Podziękujcie Michnikowi i Wałęsie – Bolkowi. Sam myślę wyemigrować jak i wielu moich znajomych a by w polsce na starość z głodu nie zdechnąć, bo to czeka tych którzy zostaną w tym burdelowatym kraju.

Schenborn
Schenborn
7 lat temu

i wyjedzie jeszcze więcej :)
Zostaną tylko tzw. staliniątka i im podobne komsomołce zapatrzone w idde Marksa, Lenina i Engelsa czyli w skrócie „urzędnik państwowy i system to twój Nowy Bóg śmieciu”.