Wygrał konkurs edukacyjny IPN

Szymon Inglot, z Gimnazjum nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Praca Szymona Inglota z Gimnazjum nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle, poświęcona dowódcy Obwodu Jasło AK Józefowi Modrzejewskiemu „Lisowi”, zwyciężyła w konkursie IPN, którego finał odbył się we wtorek w warszawskiej siedzibie Instytutu.

„Pamiętasz, co twój dziadek mawia? Że uśmiech bywa aktem męstwa, że smutek to słabość to postawa zbyt wygodna. Być radosnym i dobrym, kiedy świat jest smutny i zły, to mi dopiero odwaga” – ten cytat z książki Małgorzaty Musierowicz stał się mottem prac pisemnych uczniów, którzy przystąpili do ogólnopolskiego konkursu „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939-1989”. Pierwsza edycja tego edukacyjnego projektu Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się pod hasłem „Autorytet w czasach trudnych”.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny oraz historii lokalnej i regionalnej. Akces do niego zgłosiło ponad 2 tys. uczestników ze szkół gimnazjalnych z całej Polski. Przebieg konkursu był trójetapowy. W pierwszym, szkolnym etapie zadaniem uczniów było napisanie testu przesłanego przez organizatorów konkursu z pytaniami dotyczącymi historii Polski w latach 1939–1989.

W drugim, regionalnym etapie uczestnicy przedstawiali pracę pisemną, ukazującą wybraną osobę – kogoś z najbliższego środowiska – na tle ważnych dla Polski wydarzeń społeczno-historycznych wraz z uzasadnieniem wyboru. Bohaterami prac konkursowych miały być rzeczywiste autorytety, prawdziwi „nauczyciele życia”. Ich losy zostały pokazane na tle trudnych czasów z przeszłości Polski. Etap trzeci uroczyście zakończony we wtorek, wymagał od uczestników konkursu zmierzenia się z komisją konkursową i przedstawienia jej rezultatów własnej pracy. Wzięło w nim udział 65 najlepszych uczestników konkursu.

„Moją pracę poświęciłem Józefowi Modrzejewskiemu ps. Lis, organizatorowi i dowódcy Obwodu Jasło Armii Krajowej i szefowi Okręgu WiN Rzeszów. W moim mieście pamięć o nim jest ciągle żywa, a dla mnie jest on wielkim autorytetem. W każdej sytuacji potrafił się zachować, nie był lekkomyślny, zawsze zachowywał zimną krew, był wspaniałym dowódcą i bardzo utalentowanym wojskowym. Zbierając materiały do pracy udało mi się nawiązać listowny kontakt z mieszkającą w USA córką „Lisa”, która przesłała nam m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia ojca. Odbyłem też wiele rozmów z żołnierzami Armii Krajowej na temat mojego bohatera” – opowiadał dziennikarzom zwycięzca konkursu. Nauczycielem Szymona Inglota i opiekunem Szkolnego Koła Historyczno–Regionalnego jest Wiesław Hap.

Konkurs został zorganizowany przez Biuro Edukacji Publicznej IPN we współpracy z mazowieckim Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat nad konkursem objęli marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall i p.o. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Franciszek Gryciuk.

(PAP, rm)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments