Wygrana w sądzie z NFZ postawiła mielecki szpital na nogi

Dzięki wygranej z NFZ w mieleckim szpitalu wzrosła liczba operacji. Fot. Autor

MIELEC. Szpital Powiatowy w Mielcu osiągnął najlepszy wynik finansowy w swej historii.

Wzrost liczby pacjentów o 8 proc. i  zabiegów operacyjnych o 15 proc., inwestycje i zakup aparatury medycznej, oddłużenie zakładu oraz premie dla pracowników – to efekt czternastu milionów złotych, które Szpital Powiatowy w Mielcu wygrał w sądzie z NFZ. Pieniądze te trafiły do lecznicy tytułem realizacji przez nią ustaw “203 i 110”.

Dzięki wygranej z NFZ mielecki szpital zakończył 2011 rok z 3 mln zł netto na plusie. – Jeśli dodamy do tego naszą amortyzację, to możemy mówić o zysku rzędu 7 mln zł – mówi Leszek Kołacz, dyrektor szpitala, zapewniając, że 14 mln zł z NFZ podzielił sprawiedliwe.

Kołacz: – Odrzuciliśmy wierzycieli od szpitalnych drzwi
– Podstawową rzeczą było wypłacenie pracownikom dodatków na łączną sumę 3,7 mln zł – mówi Kołacz. – Udało się nam również znaczące oddłużyć zakład pracy, mogliśmy odrzucić wierzycieli od szpitalnych drzwi. Ustabilizowane finanse pozwoliły nam na zakup niezbędnej aparatury i sprzętu medycznego, zrealizowaliśmy szereg inwestycji – wylicza.

Sukces szpitala przyznaje nawet powiatowa opozycja. – Trudno nie cieszyć się z odzyskania należnych nam pieniędzy – podkreśla Waldemar Barnaś, szef klubu radnych powiatowych PiS. – Trzeba gratulować dyrektorowi szpitala uporu, jaki włożył w tę sprawę. Ta determinacja świadczy o tym, że jest to właściwy człowiek na właściwym stanowisku.

– W 2011 roku nasz szpital osiągnął najwyższy w swej historii wynik finansowy – komentuje Józef Smaczny, szef Rady Społecznej przy mieleckiej lecznicy. – Rozkosznego smaku tego sukcesu nie może nam zepsuć fakt, że został on osiągnięty głównie dzięki 14 mln zł, jakie wpłynęły z NFZ po zakończonym kilkuletnim procesie sądowym. Poprawa sytuacji finansowej wpłynęła na poprawę wszystkich wskaźników ekonomicznych szpitala – dodaje.

***
Siedem lat temu o walce niemalże do ostatniej kropli krwi z NFZ mówili wszyscy dyrektorzy szpitali, z którymi rozmawiałem. Z czasem większość z nich “wymiękła”. Jakże dziś muszą sobie pluć w brodę… Za to Mielec notuje rekordowe zyski.  

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments