Wyjdziemy na ulice podczas Euro 2012!

Kilkanaście dni temu m.in. działacze związkowi z OPZZ z Krosna protestowali przed Sejmem w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia i domagali się referendum emerytalnego w tej sprawie. Podobny protest zapowiadają na Euro 2012. Fot. Szymon Jakubowski

KRAJ, PODKARPACIE. NSZZ “S” i OPZZ domagają się referendum emerytalnego.

W poniedziałek sztab protestacyjny NSZZ “Solidarność” przyjął harmonogram możliwych działań na wypadek odrzucenia wniosku o przeprowadzeniu referendum w sprawie wieku emerytalnego. Jeżeli nie będzie go, to związkowcy będą protestować na warszawskich ulicach podczas Euro 2012. Przyłączą się też działacze z OPZZ.

Rząd liczy, że z uwagi na mistrzostwa w piłce nożnej związkowcy nie wyjdą na ulice, ale jak zapowiadają działacze “S” i OPZZ, gdy zajdzie potrzeba to będą wtedy protestować. NSZZ “S” pod swoim wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego, wydłużenie go do 67 lat, zebrał ponad 1,5 mln podpisów. 12 marca opracowano czarny scenariusz na wypadek, gdyby zapowiedziane na 22 marca posiedzenie Komisji Trójstronnej nie zakończyło się kompromisem albo nie doszłoby do referendum.

Obecnie związkowcy z “Solidarności” i OPZZ liczą ile mają pieniędzy, jak zorganizować transporty. Demonstracje mają być częste, rozproszone po całym kraju i uciążliwe. Związkowcy twierdzą, że  tylko referendum mogłoby uspokoić obecną trudną sytuację, gdy większość społeczeństwa sprzeciwia się pomysłom rządu, który chce wydłużyć do 67 lat pracę Polaków i dopiero w tym wieku można byłoby przejść na emeryturę.

Również i związkowcy z Podkarpacia planują przystąpić do protestu, choć na razie nie mówią o tym oficjalnie. Wkrótce zapadnie decyzja w tej sprawie zarówno w Regionie Rzeszowskim NSZZ “S”, jak i w Radzie OPZZ Województwa Podkarpackiego.

- 15 marca zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność” podejmie decyzję o tym, czy działacze związkowi przystąpią podczas Euro 2012 do ulicznego protestu w Warszawie jeśli nie będzie ogłoszonego referendum emerytalnego – poinformowała  Monika Lubowicz-Bać z Serwisu Informacyjnego Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność”.

***

Czy referendum emerytalne jest potrzebne? Zdania są podzielone. Zorganizowanie referendum jest bowiem kosztowne. Protesty są jednak jak najbardziej konieczne, żeby uzmysłowić rządzącym, że takie sprawy trzeba konsultować ze społeczeństwem.    

Mariusz Andres

do “Wyjdziemy na ulice podczas Euro 2012!”

  1. jozek

    Pożyczyć wam piłkę /

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.