Wyłudzili milion złotych z fikcyjnej sprzedaży luksusowych zegarków

Funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP zatrzymali w sumie 15 osób. Fot. Archiwum CBŚP

Funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP zatrzymali w sumie 15 osób. Fot. Archiwum CBŚP

PODKARPACIE. CBŚP rozbiło międzynarodową grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT. W procederze brały udział m.in. firmy z Podkarpacia.

Funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP zatrzymali 15 osób, w tym Polaka Emila S. oraz Ukraińca Tarasa M. – liderów zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT z fikcyjnej sprzedaży luksusowych zegarków na Ukrainę. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Bardzo prawdopodobne, że już niebawem zarzuty usłyszą kolejne osoby.

- Proceder polegał na sfingowanym eksporcie tej samej partii towaru na Ukrainę. Ta sama przesyłka była wysyłana przez różne firmy z województw: podkarpackiego, dolnośląskiego i małopolskiego, które zaangażowane były w przestępczą działalność. Rzekome luksusowe zegarki marek Omega i Rolex w rzeczywistości były tanimi podróbkami – tłumaczy kom. Agnieszka Hamelusz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ceny zegarków tych firm mogą osiągać wartość nawet ponad 100 tys. zł.

Zaraz po nadaniu „towaru”, przestępcy składali deklaracje VAT, na podstawie których otrzymywali zwrot podatku. Dzięki temu od 2014 roku do końca 2016 roku oszuści wyłudzili milion złotych. Członkowie grupy, prowadzący legalne firmy, za współpracę dostawali do 10 procent wyłudzonego VAT-u.

Usłyszeli zarzuty
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, w której wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych. W grupie 15 podejrzanych prócz mózgów przestępczego procederu: Emila S. oraz Tarasa M., którym prokuratura zarzuciła kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, są właściciele firm, którzy pomagali im w procederze, a którzy usłyszeli także zarzuty udziału w tej grupie.

- Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w różnej wysokości: od 10 tys. do 50 tys. zł, oraz w stosunku do trzech osób dozór policji. – mówi prok. Grzegorz Zarański, naczelnik Wydziału I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. – W stosunku do trzech podejrzanych zastosowano również zabezpieczania majątkowe celem zabezpieczenia wykonania grożących obowiązków naprawienia szkody na ruchomościach o szacunkowej wartości ponad 200 tys. zł.

Emilowi S. i Tarasowi M. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy do 5 lat za kratami. Śledztwo ma charakter rozwojowy, prawdopodobnie już wkrótce dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Katarzyna Szczyrek

do “Wyłudzili milion złotych z fikcyjnej sprzedaży luksusowych zegarków”

  1. kuba

    Nie zdziwiłbym się gdyby to jechało przez Korczową a udział w tym brałaby udział grupa celnych „lubaczowska”

  2. ROMAN

    No to taki proceder po uruchomieniu szlaku jedwabnego nabierze rozmachu jak co 15 dni przyjadą z Chin kontenery z tymi Rolexami – co ?
    A ponadto jakim prawem Urząd zwracał od razu Vat nie wołając kwitów z granicy potwierdzających że przedmiotowy towar opuścił polski obszar celny co ?
    W roku np. 1992 system działał w ten sposób i nie było afer – no to jak to jest co? Który urząd zawalił

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.