Wymarzona droga do Final Four

Mistrzowie Polski zakończyli fazę grupową zwycięstwem nad Paris Volley 3-0, a w kolejnej rundzie zmierzą się z belgijskim Knack Roeselare. Fot. Wit Hadło
Mistrzowie Polski zakończyli fazę grupową zwycięstwem nad Paris Volley 3-0, a w kolejnej rundzie zmierzą się z belgijskim Knack Roeselare. Fot. Wit Hadło

LIGA MISTRZÓW. Los był wyjątkowo łaskawy dla mistrzów Polski.

Z belgijskim Knack Roeselare zmierzą się siatkarze Asseco Resovii w 1/6 finału Ligi Mistrzów. W przypadku, gdy zespół trenera Andrzeja Kowala upora się z drużyną z Flandrii Zachodniej, w kolejnej rundzie, której stawką jest już bezpośredni awans do Final Four, zmierzy się z wygranym z pary Tours VB – Jastrzębski Węgiel.

Dużego optymizmu jednak nie podziela trener mistrzów Polski, Andrzej Kowal. – To jedna z najtrudniejszych drużyn, na jaką mogliśmy trafić. Wolelibyśmy zagrać nawet z Włochami: Piacenza czy Trento – stwierdza szkoleniowiec Asseco Resovii.

Mistrz Belgii, Knack Roeselare, bez porażki wygrał rywalizację w grupie G, gdzie w sześciu meczach stracili tylko jeden punkt. W pokonanym polu pozostawili m.in. wicemistrzów Polski, ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, która odpadła z rywalizacji w europejskich pucharach. Trzon ekipy trenera Emile Rousseaux tworzą Belgowie, wśród których wyróżniają się dwie postaci: atakujący Hendrik Tuerlinckx (drugi w klasyfikacji punktujących po fazie grupowej) i środkowy Pieter Coolman (lider klasyfikacji najlepiej blokujących). Dwoma obcokrajowccami w Roeselare (miasto liczące 56 tys. mieszkańców) są: rozgrywający reprezentacji Finlandii Eemi Tervaportti i holenderski środkowy Johannes Paulides.

Niewygodny przeciwnik
– To jedna z najtrudniejszych drużyn, na jaką mogliśmy trafić – mówi o rywalu Andrzej Kowal, trener Asseco Resovii. – Może nie nazywają się Biełgorod, ale to nic nie znaczy. To bardzo niewygodny przeciwnik z bardzo dobrym rozgrywającym i technicznym atakiem. Grają szybko i bazujący na agresywnej zagrywce typu flot. Boleśnie o klasie tego zespołu przekonała się ZAKSA. Oczywiście każdy jest do pokonania i zrobimy wszystko, żeby wygrać, ale na razie jeszcze o tym nie myślimy. Musimy wszyscy na chwilę odpocząć, a zresztą wcześniej czekają nas mecze ligowe, jak choćby na początku stycznia z Jastrzębskim Węglem – dodaje szkoleniowiec ekipy z Rzeszowa, która, mimo że wygrała swoją grupę, w losowaniu nie była rozstawiona. Resoviacy mieli bowiem najsłabszy bilans ze wszystkich siedmiu zespołów, które okazały się najlepsze w pierwszym etapie.

– Brakło punktów, ale sami zgotowaliśmy sobie taki los. Przegraliśmy z Budvą, ale chyba nikt nie traktuje tej drużyny poważnie, a to naprawdę bardzo poukładany zespół. Zresztą teraz w siatkówce nie ma już słabych – mówi Kowal.

Zmieniony „złoty set”
Pierwszy mecz pomiędzy obiema drużynami odbędzie się 15 stycznia w Rzeszowie, rewanż tydzień później w Belgii. W tym sezonie zmienione zostały zasady awansu do kolejnej rundy. Dotychczas trzeba było wygrać oba spotkania lub jedno i tzw. złotego seta. Teraz, jeśli w jednym meczu któraś z drużyn zwycięży 3-0 lub 3-1, a w drugim przegra 2-3, „złoty set” nie będzie rozgrywany. On natomiast będzie potrzebny, gdy mecze zakończą się zwycięstwami obu zespołów po 3-2 lub 3-0 i 3-1.

W perspektywie polski pojedynek
W przypadku wyeliminowania Belgów resoviacy w kolejnej rundzie (5 i 12.02.2014 r.), której stawką będzie już awans do Final Four, zmierzą się z zwycięzcą z pary Tours – Jastrzębski Węgiel.

– Siatkówka w Europie poszła tak do przodu, że same nazwy już nie straszą, ale są zespoły, które grają znakomicie, jak choćby Roeselare, z którym się zmierzymy – mówi Fabian Drzyzga, rozgrywający Asseco Resovii.

Turniej Final Four zorganizuje Halkbank Ankara, a w gronie składających aplikacje o przyznanie organizacji były: Asseco Resovia, Berlin Recycling Volleys, Lube Banca Marche Macerata i Belogorie Biełgorod. Finałowy turniej zaplanowano na 22 i 23 marca 2014.

Pary 1/12 finału play-off Ligi Mistrzów
Berlin Recycling Volleys (Niemcy) – Zenit Kazañ (Rosja)
Lube Banca Marche Macerata (Włochy) – Copra Elior Piacenza (Włochy)
Tours VB (Francja) – Jastrzębski Węgiel
Asseco Resovia – Knack Roeselare (Belgia)
Noliko Maaseik (Belgia) – Diatec Trentino (Włochy)
Budvanska Rivijera Budva (Czarnogóra) – Belogorie Biełgorod (Rosja)

Rafał Myśliwiec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments