„Wypędzonych” handlujących poparło ponad 2 tys. ludzi

- Na swoich skromnych straganach i budkach powiesili hasa wzywające radnych do niezabierania im i ich dzieciom chleba. W ciągu 1,5 miesiąca zebrali w swojej sprawie prawie 2 tys. podpisów.

PRZEMYŚL. Kupcy ze Sportowej i obrzeży Zielonego Rynku wnieśli o uchylenie niekorzystnej dla nich uchwały Rady Miejskiej.

Około 2 tys. podpisów zebrali zdesperowani kupcy pod projektem uchylenia podjętej w czerwcu przez Radę Miejską Przemyśla uchwały o „zakazie handlu ulicznego”. – Liczymy, że tym razem radni zagłosują zgodnie ze swoim sumieniem i zdrowym rozsądkiem – mówią handlujący na ulicy Sportowej i obrzeżach Zielonego Rynku.

Kontrowersyjna uchwala, która, jak zapewniały władze miasta miała po prostu „cywilizować handel w mieście”, wywołała prawdziwą burzę. Przerażeni utratą miejsca do pracy i chleba kupcy dwukrotnie protestowali pod magistratem wołając do radnych, że ich skrzywdzili i odebrali źródło utrzymania.

„Trzynastoma głosami, trzystu pójdzie z torbami”, „Panowie radni, nakarmcie nasze dzieci”, „Chcemy pracować, nie biedować” – takie i inne transparenty przynieśli pod urząd i powiesili na swoich straganach.
Zebrali ponad 6 razy więcej podpisów, niż musieli.
Zapowiedzieli także, że złożą projekt obywatelski, by uchwałę uchylić. Potrzeba im był do tego 300 podpisów, a zebrali ich prawie 2 tysiące. – Przemyśl nie chce likwidacji naszych stoisk – przekonują kupcy. – Tu nie każdego stać na sklepy! U nas kupują skromni ludzie, dla których każdy grosz się liczy – dodają.

Projekt uchwały mającej uchylić tę podjętą w czerwcu wpłynął w piątek (5 lipca) do Biura Rady, wraz z podpisami. W uzasadnieniu można przeczytać m.in., że przed wyborami samorządowymi w zeszłym roku zapowiadano szumnie, iż powstaną nowe miejsca handlu przy Czarnieckiego i na obietnicach się skończyło. Kupcy podnoszą też m. in. że wszyscy posiadali stosowne zezwolenia, by prowadzić handel, a zarzucano im, ze stoją tam nielegalnie blokując pas ruchu drogowego.

Radni zmienią zdanie?
Czerwcowa „antykupiecka” uchwała przeszła 13 głosami radnych z Regii Civitas i PO. Czy nad projektem jej uchylenia radni zagłosują inaczej? Niewykluczone, bo kilku już przyznało, że podnosząc rękę „za” popełniło błąd. Trudno przewidzieć, czy należy spodziewać się zwołania sesji nadzwyczajnej w związku z projektem. Co prawda podczas jednego z protestów kupców, przewodniczący Rady, Jan Bartmiński zapewniał, że po złożeniu projektu obywatelskiego zaraz nada sprawie bieg, ale z uwagi na wakacyjny okres i urlopy, być może na rozstrzygniecie tej sprawy trzeba będzie poczekać na zwyczajną sesję.

Monika Kamińska

 

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.