Wypożyczanie książek będzie płatne?

- To absurd żeby biblioteki pobierały opłaty za wypożyczenie książek, czy ich udostępnienie na miejscu w czytelni - powiedziała Natalia Bodzioch, studentka z Rzeszowa. - Nie wyobrażam sobie jak można pobierać za to pieniądze. Dla mnie byłoby to spore utrudnienie. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Parlament Europejskie nakazuje płacić za korzystanie z bibliotek.

Unia Europejska  chce jeszcze w tym roku wprowadzić opłaty za korzystanie z bibliotek. Według dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie użyczenia twórcom książek praw pokrewnych prawu autorskiemu, państwa członkowskie UE są zobowiązane do płatnego udzielania wszystkich publicznych księgozbiorów. Czytelnicy będą więc musieli obowiązkowo zapłacić za każdą książkę, którą wypożyczą.

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że zabezpieczyło polskich czytelników przed taką ewentualnością. Jak poinformował Maciej Babczyński, rzecznik tego resortu, dyrektywa unijna dopuszcza swobodę jak wynagradzać prawa twórców tych książek. Może być tak, że  książki będą nieodpłatnie udostępniane czytelnikom, a biblioteki będą otrzymywać pieniądze z budżetu państwa i w ten sposób będą płacić autorom tych publikacji. Małe są jednak na to szanse, biorąc pod uwagę kryzys i niewielkie środki w budżecie na kulturę, że takie środki w centralnym budżecie się znajdą.

- Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, że trzeba będzie płacić za wypożyczanie książek z bibliotek – mówi Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. – Wielu czytelników przestanie do nas przychodzić, gdy będą opłaty. Nawet jeżeli za jedną książkę będzie to tylko 20 czy 30 groszy, to w przypadku studentów w ciągu miesiąca i roku będą to już spore kwoty. W statucie naszej biblioteki zapisano, że opłaty mogą być tylko, gdy wydajemy wydruki lub są kserowane fragmenty książek. Książki są udostępniane bezpłatnie, bo takie są w Polsce przepisy.

***

Może to nic nowego, że Parlament Europejski wymyślił kolejne absurdalne przepisy. Ale mimo to nadal zadziwia nas takie nieżyciowe podejście do życia zwykłego Kowalskiego. Kiedy w końcu urzędasy z Brukseli wymyślą coś użytecznego, co ułatwi życie ludziom, coś za co wszyscy będziemy mogli podziękować. UE jest mistrzem w… rzucaniu kłód pod nogi obywatelom Europy, w tym Polski. A płacenie za wypożyczenie książki w publicznej bibliotece to już wyjątkowy urzędowy majstersztyk.

Mariusz Andres

do “Wypożyczanie książek będzie płatne?”

 1. enzo

  fajnie, wzrośnie prawie zerowe czytelnictwo, a wszystko dzięki ukochanej żydounii

 2. ROMAN

  no to jest to produkcja niewolnika – ograniczenie lekcji w szkołach- liczenie tylko do stu – i umiejętność słuchania bełkotu medialnego – praca do 67 – wykonywanie poleceń władzy – i jeszcze czip aby Pan- wiedział gdzie jest niewolnik- a po 67 łapatą w zad i sru na drugą stronę poszedł.

 3. wasyl

  Unia Europejska = d-e-b-i-l-i-z-m najwyższej jakości, a gdy do tego dodamy jeszcze polski rząd z Tuskiem na czele i prezydenta Gajowego, to w dodatku mamy jeszcze cyrk

  • niezaleznatelewizja.pl

   Przeciętny mieszkaniec łunii powinien umieć trochę czytać i liczyć do kwoty najniższej krajowej a także umieć się podpisać pobierając kredyt od banksterów.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.