Wyrób paszport, bo nie pojedziesz na wakacje

Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Codziennie w województwie podkarpackim wpływa 500 wniosków o wyrobienie tego dokumentu

Planujesz wakacyjny wyjazd poza granice Unii Europejskiej, a twój paszport stracił ważność? Już teraz złóż wniosek o jego wydanie w Oddziale Paszportowym. Spiesz się, bowiem w gorącym okresie przedwakacyjnym czas oczekiwania na dokument jest dłuższy niż planowe 2-3 tygodnie.

Codziennie w województwie Podkarpackim wpływa 500 wniosków paszportowych, z czego 200 do Urzędu Paszportowego w Rzeszowie. Wniosek składa się osobiście (trzeba złożyć odciski palców – przykłada się je do elektronicznego czytnika). Po odbiór paszportu również trzeba się stawić osobiście.

Jakie dokumenty składasz w urzędzie paszportowym?
By otrzymać paszport należy złożyć komplet dokumentów: wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, jedną kolorową fotografię oraz dowód uiszczenia opłaty paszportowej w kwocie: 140 zł (za wydanie paszportu ważnego przez 10 lat), 30 zł (za wydanie paszportu tymczasowego) i 70 zł (za wydanie paszportu ulgowego lub ewentualnie dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi lub zwolnienia z opłaty). Składając wniosek trzeba również okazać swój stary paszport do anulowania (gdy się go nie posiada – ważny dowód osobisty, o ile ma obowiązek posiadania tego dokumentu).

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Katarzyna Szczyrek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.