Wyrok uniewinniający celników zaskarżony przez prokuraturę

PRZEMYŚL, MEDYKA. Sąd uznał dowody przeciw celnikom za niewystarczające, prokuratura złożyła apelację .

Celnicy z Medyki niewinni! Tak uznał przemyski Sąd Rejonowy uzasadniając wyrok tym, że materiał dowodowy, delikatnie mówiąc, go nie przekonał. Prokuratura już złożyła apelację od wyroku. – Zaskarżamy decyzję sądu, bo uważamy, że popełniono błędy – mówi zastępca Prokuratora Okręgowego w Przemyślu, Marian Haśko.

Uniewinniający wyrok w sprawie korupcji celników to nie nowina. Zaledwie kilka tygodni temu na naszych łamach pisaliśmy o tych, których na oczach wszystkich funkcjonariusze CBA zabierali z przejścia w Medyce, jako podejrzanych o korupcję. Oni są już uniewinnieni prawomocnymi wyrokami, wrócili do pracy. Tyle, że „po wielkiemu cichu”, bo nikt z prokuraturą i Izbą Celną w Przemyślu na czele, chwalić się tym, że najpierw się wsadza na podstawie byle jakich „dowodów”, a potem wypuszcza, nie chciał. Uniewinnieni celnicy też milczeli, ale w końcu zdecydowali się mówić o tym, jak zmuszano ich do przyznania się, nawet nie mówiąc do czego, jak namawiano, by „wsypywali” kolegów za obietnicę wypuszczenia do domu, jak prokuratorzy ignorowali ewidentne dowody w postaci zapisów w „książkach służby” i zapisy z monitoringu.

Prokuratura apeluje, Izba Celna milczy
Teraz kolejnych 18 celników sąd uznał za niewinnych zarzucanej im korupcji i przyjmowania korzyści majątkowych. Uzasadnił to tym, że materiał dowodowy przeciw nim oparty był głównie na zeznaniach ich kolegów, zaś zapisy w „książkach służby” wykazały na przykład, że… na wtedy, gdy ich koledzy rzekomo widzieli, jak biorą łapówki, wcale nie było ich w pracy. Prokuratura uważa jednak, że Sąd Rejonowy w Przemyślu popełnił błędy i zaskarżyła jego wyrok. – Uważamy, że błędy sądu doprowadziły do nierozpoznania wszystkich dowodów w tej sprawie – mówi Marian Haśko, zastępca Prokuratora Okręgowego w Przemyślu.

Przemyska Izba Celna, która niedawno sama informowała o zatrzymaniu trzech celników z przejścia w Krościenku, podkreślając, że jest ono efektem jej aktywnej współpracy z organami ścigania w walce z korupcją wśród funkcjonariuszy, na temat uniewinnienia swoich pracowników wypowiadać się nie chce. – Sprawa oskarżonych 18 funkcjonariuszy celnych nie została jeszcze zakończona prawomocnym wyrokiem, stąd Izba Celna w Przemyślu nie komentuje wyroku niezawisłego sądu.

Po zakończeniu sprawy, dyrektor Izby Celnej w Przemyślu zgodnie z przepisami ustawy o Służbie Celnej podejmie odpowiednie działania – odpisuje na nasze zapytanie Edyta Chabowska z przemyskiej IC. Tymczasem przed krosnieńskim sądem toczy się proces ponad 60 celników. Wyniku jeszcze nie znamy, ale …- Jestem jednym z nich – mówi oskarżony celnik, który sam się do nas zgłosił. -  Nie mogę się przedstawić Czytelnikom, ale gwarantuję, że kiedy zostanę uniewinniony, będę z całych sił walczył o odszkodowanie – zapowiada.

A uniewinniony zostanę! Nie brałem żadnych łapówek, a jeśli ktoś twierdzi, że wiedział, jak brałem , kłamie! – podkreśla mężczyzna. Walkę o odszkodowania zapowiadają też już uniewinnieni prawomocnie celnicy. – Szkoda tylko, że za błędy prokuratorów w naszej sprawie zapłacą podatnicy, a nie ci prokuratorzy – mówią celnicy. O wyniku apelacji prokuratury na pewno poinformujemy naszych Czytelników.

Monika Kamińska

do “Wyrok uniewinniający celników zaskarżony przez prokuraturę”

  1. salsolo

    Do: Jurek
    Jesteś jednak naiwny – uważasz, że odpowiednie służby nie sprawdzają majątku – każdy celnik co kupił mieszkanie lub wybudował dom był sprawdzany przez UKS już ładnych parę lat temu. Co nie znaczy, że nie ma też nieuczciwych celników, ale to co zrobiła prokuratura w tej sprawie to czysta amatorszczyzna, lub zamówienie polityczne. Nieważne, który wariant jest prawdziwy, tak czy tak za tą sprawę prokuratorzy powinni porządnie beknąć. Wy…ć na zieloną trawkę i już.

  2. JUREK

    W tej sytuacji rozwiązanie jest tylko jedno. Bardzo rzetelnie sprawdzić za ostatnie 5-6 lat majątki Pań i Panów celników, porównać je z ich dochodami za ten okres, sprawdzić czy otrzymali spadki lub stali się bogatsi z wygranych gier losowych np. Lotto, sprawdzić czy na mamy, babcie lub innych osób najbliższych nie został przepisany majątek, a dopiero potem ich rozliczać. Ale kto w tym kraju to robi ? UKS ? NIE!!!!!!!!!!!!!!! Oni są zarobieni.
    Ja nie widziałem jeszcze biednego celnika. Inteligentni nic na siebie nie mają, grają przeciętnie zarabiających, lub takich, którzy żyją wiążąc koniec z końcem. Gdyby to była Białoruś sprawa byłaby już załatwiona. Ale mamy demokrację. Pozdrawiam wszystkich uczciwych celników, bo wiem, ze tacy też są w tym zakłamanym kraju. Tych których skrzywdzono, państwo powinno nie tylko przeprosić, ale powetować straty fizyczne, moralne. Natomiast złodziei powinni pozbawić tej pracy oraz majątków. Jest tyle w naszym kraju biednych, opuszczonych, chorych i nieszczęśliwych ludzi..

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.