Wystawa Andy Warhola w stolicy Podkarpacia!

Jedna z prac Warhola, jaką zobaczymy w rzeszowskim muzeum. Fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach

RZESZÓW. Wydarzenie artystyczne – Andy bez Marilyn Monroe!

W stolicy województwa szykuje się wydarzenie artystyczne. Muzeum Okręgowe od 7 grudnia będzie wystawiać prace amerykańskiego twórcy i króla pop-artu Andy Warhola, w nietypowym, bo świątecznym i ludowym ujęciu. – Jeszcze nigdzie na świecie taka wystawa nie była prezentowana – mówi Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum.

Scenariusz wystawy zatytułowanej “Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy! Andy Warhol – obecność przeszłości” przygotowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej A. Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. – Koledzy z Medzilaborc mówią, że dotychczas twórczość Andy Warhola nie była  prezentowana w takim ujęciu – mówi dyr. Kaczmar. – Do Rzeszowa przyjedzie około 45 prac Andy’ego i jego matki Julii związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Pokażemy Andy Warhola jako intelektualistę inspirującego się rusińską tradycją, związaną z jego pochodzeniem, i twórczością matki, ludowej artystki. Wystawa potrwa tylko do 20 stycznia, gdyż większość prac wykonana została na papierze i z tego względu nie może być długo narażona na światło dzienne i w ogóle eksponowana – mówi  Bogdan Kaczmar. Wernisaż nowej wystawy zaplanowano na 7 grudnia.

Muzeum skróciło czas aktualnej ekspozycji “Judaika. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”. Pierwotnie judaika miały być pokazywane do końca miesiąca, a będą tylko do 23 listopada. – Musimy wcześniej zamknąć ekspozycję, gdyż nowa poświęcona Warholowi zostanie wystawiona w tej samej sali. Koledzy z Medzilaborc muszą poddać to pomieszczenie dużym zabiegom aranżacyjnym – wyjaśnia Bogdan Kaczmar.

***
Odbiorcy przyzwyczajeni do typowych pop-artowych tematów malarstwa Andy Warhola, do powielanego w niezliczonej liczbie egzemplarzy uśmiechu Marilyn Monroe, tym razem będą mogli poznać inne oblicze twórczości Andy’ego, nawiązujące do tradycji słowackich Łemków. Oblicze to powinno zaintrygować rzeszowskich odbiorców, gdyż Łemkowie to ich niegdysiejsi sąsiedzi. Mieszkali na Podkarpaciu i po drugiej stronie Karpat w północno-wschodniej Słowacji.

Piotr Samolewicz

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Gratuluję.
Warhol był Łemkiem. Wiele źródeł podaje jego pochodzenie: Rusin.
Nie wiem dlaczego taka rozbieżność.