Wystawa malarstwa Stanisława Rybickiego

Fot. KBP

KROSNO. Przez całe wakacje oglądać można wystawę malarstwa Stanisława Rybickiego z Ustrobnej. Wczoraj odbył się wernisaż jego prac w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Stanisław Rybicki zaskakuje nie tylko samymi obrazami, ale także ich tytułami, choć stosuje je wybiórczo. Tytuły te wiele widzowi podpowiadają. Na przykład obraz „Coraz wyżej”, na którym z przymrużeniem oka pokazuje ludzką pazerność, owo sięganie coraz to wyżej, wspinanie się wieżowców, jest jakąś metaforą dzisiejszego wyścigu szczurów.
Obraz „Cyrkowe przygody” w pierwszej chwili zwraca uwagę na cyrkowca na rozpiętej między wieżowcami linie, ale w pozornie chaotycznym tle spostrzegamy wgapionych w niego widzów – zwyczajnych ludzi i kreatury wszelkiej maści; to w istocie owi widzowie okazują się być bohaterami obrazu.

- Wyjątkowe są także cykle patriotyczne Rybickiego, pełne alegorii, symboliki – ocenia Jan Tulik, dyrektor Saloniku. – Artysta maluje także portrety i ikony, święte obrazy, niemal “pachnące” bukiety kwiatów. Ale i obrazy z pogranicza abstrakcji i impresjonizmu. Portrety żony i córki Joli świadczą o jego umiejętnościach warsztatowych. Konterfekt papieża bł. Jana Pawła II, godny jest umieszczenia w każdym kościele. Zresztą, Rybicki już kilkoma obrazami uświetnił świątynie na Podkarpaciu.

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.